Kadın Hastalıkları

Yumurtalık kanseri nedir? Belirtileri ve tedavisi

Yumurtalık kanseri (Over) nedir?

Kadın hastalıkları içinde en sık rastlanan hastalıkların başında yumurtalıklar ile ilgili olanlar geliyor. Badem büyüklüğünde ve iki adet organ olan yumurtalıklar rahmin yanında bulunuyor. Dişilik hormonu salgılayıp, yumurta üreten bu organlar, gebelik oluşmasının da temel taşlarından… Adet ayı başladığında bu yumurtalıklardan birinden bir yumurta salgılanıyor. Söz konusu yumurta, yumurtalıklardan rahime ulaşıyor ve burada döllenmesi halinde hamilelik gerçekleşiyor. Yumurtanın döllenmemesi halinde de menstruasyon yani regl başlıyor. Bu kadar önemli bir işleve sahip olan yumurtalık (over) aynı zamanda hastalıklara en açık organlardan biri… Kadınlarda en sık rastlanan kanser türlerinde de yumurtalık kanseri ön sırada yer alıyor. Epitelyal over kanseri İnsan vücudu için çok önemli olan hücrelerin, kontrolden çıkarak ihtiyaçtan fazla çoğalması sonucu tümör oluşuyor. Kanser sonucu fazla artan hücrelerin neden olduğu tümörler habis veya selim olabiliyor. Mesela otuz yaşın altındaki bayanlarda ortaya çıkan içi sıvı dolu kistlere selim deniliyor. Bunlar ya kendiliğinden ortadan yok oluyor ya da bazen ameliyat ile çıkarılıyor. Bu tümörlerin çevre dokuları istila etmediği biliniyor. Ancak habis tümörler tam tersi, yumurtalıklar ile çevredeki dokuları istila ediyor. Sonrasında ortaya çıkan yumurtalık kanseri, buradan diğer organlara sıçrayabiliyor. Başta da bağırsak ve mide geliyor. Yumurtalık kanserinin çeşitleri var. En çok görülen epitelyal over kanseri… Her ellibeş kadından birinde görülen bu kanser çeşidi, diğer çeşitler içinde en çok kadınları tehdit edendir… Yumurtalık kanseri nden korunmak için yapılması gereken en doğru şey her sene periyodik jinekolojik kontrolleri yaptırmak. Birinci derecede yakını bu hastalığa yakalananlar, menopoz döneminde olanlar çok daha fazla dikkat etmeliler.

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kanseri tipleri içinde en sık rastlanan epitelyal over kanseri, diğer tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi erken teşhis sayesinde tedavisi mümkün olan bir kanser. Fakat bu kanser tipinde erken tanı biraz zordur. Zira hastada ciddi bir şikayete neden olmaz ve teşhis genellikle hastalık ilerlediğinde konulur. Bu yüzden yumurtalık kanserlerinde ölüm oranı, öteki üreme organı kanserlerine göre daha yüksek… Kanserden ölen kadınlara bakıldığında, yumurtalık kanserinden ölenler 4. sırada yer alıyor. Peki yumurtalık kanserinin belirtileri nedir? Genellikle hastalık ilerlediğinde şikayetler de ortaya çıkar. Yumurtalık kanseri olan kadında sürekli bir gaz ve şişkinlik hissiyle, göbeğin alt tarafında ağrı, iştahsızlık ve sürekli kendini tok hissetme vardır. Ardından yemekleri hazmedememe, midenin bulanması ve zayıflama başlar… Bazen büyüyen tümör, yakındaki organlara bası yaptığından, hata kişi sık sık idrar yapmak zorunda kalır. Bazen de hazneden kanama olabilir. Karında sıvı birikmesiyle şişkinlik, akciğer yapraklarının arasında sıvı oluşmasıyla da nefes darlığı başlayabilir. Bu şikayetleri olan kadınların derhal doktora gitmesi ve gerekli tahlilleri yaptırması gerekir. Kadın doğum uzmanı olan doktorun şikayetleri dinleyip, gerekli muayeneyi yapmasından sonra, öncelikle ultrason ile yumurtalıklar incelemeye alınır. Ayrıca yumurtalık kanseri teşhisinde çok önemli olan bir maddeyi görmek için kan tahlili yapılır. CA 125 adı verilen söz konusu madde, yumurtalıklardaki iyi huylu tümörlerde de yüksek olabiliyor. Kesin kanser tanısı koymak yumurtalıklardan doku örneği alınarak biyopsi yapılması veya karındaki sıvıdan alınacak örneğin patologca incelenmesiyle konulur. Hastalığa teşhis koymak amacıyla sıvı dolu karnın açılması ve şüpheli yerden biyopsi alınması işlemine tıp dilinde laparotomi deniliyor.

İlgili Yazı  Polikistik over sendromu

Yumurtalık kanseri tedavisi

Yumurtalık kanseri (over) şüphesi bulunan kişiden laparotomi sırasında alınan örnek, hemen incelenir. Şayet söz konusu parçaya kanser teşhisi konulursa, açılan karında operasyon sürdürülür. Ameliyat esnasında doktorların kararı çok önemli… Bu karara paralel olarak kanserli bölgedeki rahim ve yumurtalık ile tüpler ve karın zarı çıkarılır. Yine operasyon sırasında kanserli bölgeye yakın yerlerden de incelenmek üzere örnekler alınır. Böylece hastalığın yayılıp yayılmadığı, kanser sıçradı ise hangi bölgelerde olduğu tespit edilir. Over kanseri operasyonları uzman onkolog ve kadın doğum uzmanlarınca yapılır. Yumurtalık kanseri ameliyatı olan kişilere daha sonra kemoterapi tedavisi uygulanır. Elbette yumurtalık kanseri hastasının yaşı, hastalığının evresi ve hastanın genel durumu da tedavinin nasıl olacağını etkiler. İlaç yani kemoterapinin yanı sıra hastanın şikayetini azaltmak amacıyla ışık tedavisi de uygulanır. Yumurtalık kanseri ameliyatı sırasında rahim ve yumurtalıklar alınabilir veya cerrahi yöntem uygulanamadığında ilaç tedavisiyle tümörün küçültülmesi hedeflenir. İlaç tedavisi ile tedavi, cerrahi müdahalenin mümkün olmadığı ve hastalığın teşhisinin laparotomi öncesi konulması durumunda olabiliyor. Bazen kanser tek yumurtalıkta olabiliyor… Hasta da bebek sahibi olmak istiyorsa bu durumda genellikle sadece sorunlu olan yumurtalık alınıyor. Cerrahi operasyonun ardından anti kanser ilaçları veriliyor. Kemoterapi adı verilen söz konusu tedavide hastaya ağızdan ilaç, serum ile damardan ilaç ya da karnına serum ile ilaç verilme gibi değişik tedavi yöntemleri uygulanıyor. Hasta bu işlemler sırasında hastanede yatırılmıyor. Kemoterapi ilaçları yan etkisi olabilen ilaçlar… En çok bilinen yan etkileri saç dökülmesi, kaş dökülmesi, mide bulantısı ve kusma, kaslarda ağrı, ağızda yara, kişide halsizlik ve enfeksiyonlara açık olma… Sürekli yapılan kan tahlilleri ile kemoterapinin yan etkileri izleniyor. Yumurtalık kanseri tedavisi tamamlanan kişiler, ilk 2 sene süresince 2 ayda bir kontrolden geçiyor. Fiziki muayenenin yanı sıra kan tahlili ile CA 125 tayiniyle, doktorun istemesi halinde akciğer filmine ve karnının tomografisine bakılıyor. Sonraki 3 sene içinse söz konusu kontroller 6 ayda bir gerçekleşiyor. Üç yıl sonra da kontroller senede bire düşüyor.

İlgili Yazı  5 Haftalık Gebelikte Progesteron Kaç Olmalı?

Bir önceki yazımız olan Miyom nedir, neden olur ve tedavisi başlıklı makalemizde miyom çeşitleri, miyom nasıl anlaşılır ve miyom tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.