Hesaplayıcılar Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebekte hamilelik haftası hesaplama

Tüp bebekte hamilelik hesaplama neye göre yapılır?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan yöntemlerden IVF veya ICSI yöntemlerinden hangisinin uygulandığı hamilelik hesaplama prensibini değiştirmez. Her iki yöntemde de hesaplama aynı şekildedir. Hamileliğin kaç haftalık olduğu hesaplanırken embriyo transfer tarihi esas alınır. Embriyonun transfer edildiği tarih, hamileliğin 2. Haftasının bittiği gün olarak kabul edilir. Embriyo transfer tarihinizden 15 gün geçen anne adayı 1 aylık hamiledir. Doğal yöntemle oluşan hamileliklerde hamilelik haftası hesaplanırken başlangıç tarihi olarak anne adayının son adet gördüğü tarihin ilk günü esas alınır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar sebebiyle son adet tarihi yanıltıcı olabilir. Dolayısıyla transfer tarihine göre hesaplamalar daha doğru sonuç vermektedir.

Aşağıdaki hesaplama tablosundan faydalanarak tüp bebek tedavisinde hamilelik haftanızı hesaplayabilirsiniz. Doğru sonuç alabilmeniz için bilgisayarınızın tarih ve saatinin güncel olması gerekir.


Blastoksit transferi yapılan anne adaylarında da hesaplamalarda transfer tarihi esas alınır. Blastoktif transferi 5. Günde yapıldığı için embriyo transferine göre hamilelik haftası 2-3 gün daya büyük olacaktır.

Embriyo transfer tarihine göre hamilelik haftası hesaplama;

Bazı anne adayları transfer tarihinde niçin hamileliğinin 2. Haftasında olduklarını anlamakta güçlük çekebilirler. Çünkü söz konusu tarihten 2 hafta önce hamileliğe yönelik doğal veya tıbbi koşullarda hiçbir işlem yapılmamıştır. Şimdi tüp bebek tedavisini bir kenara bırakım doğal yolla hamilelik üzerinden giderek bu konuyu açıklayalım. Planlı ve sağlıklı bir hamilelik düşünen anne adaylarının en iyi şartlarda nasıl çocuk sahibi olabileceği konusundan daha önce bahsetmiştik şimdi kısaca özetlemek gerekirse bir anne adayı adet gördüğü tarihten 2 hafta sonra 2-3 günde bir ilişkiye girdiğinde hamile kalabilecektir. Fakat hamilelik cinsel ilişkideki spermlerin yumurtalarla birleşmesinden itibaren hesaplanmıyor. Cinsel ilişkide baba adayından anne rahmine transfer edilen spermler yumurta hücreleriyle birleşerek dölleniyor. Anne bu dönemde yumurtlama günlerinde olduğu için hamileliğin ilk adımı atılmış oluyor. Fakat aradan ortalama 2 hafta daha geçtiğinde anne son kez adet görüyor. Doğal yolla elde edilen hamileliklerde işte bu son adet tarihinin ilk günü esas alındığı için, tüp bebek tedavisinde de transfer tarihi esas alınıyor. Yani transfer işlemi yapılıp anne rahmine yerleştirilen döllenmiş yumurta, doğal yöntemlerle elde edilen hamilelikte ilişkiden sonraki son adet tarihinin ilk gününe kadar anne vücudunda gerçekleşen mucizevi işlemlerin laboratuvar ortamlarında yapılmasına eşdeğer kabul ediliyor.

İlgili Yazı  Tüp Bebek Yönteminin Riskleri Nelerdir?

Ultrason ile hesaplanan hamilelik haftasının farklı çıkması;

Doğal hamileliklerde son adet tarihinin ilk günü, tüp bebek tedavisinde transfer tarihi esas alınması ultrasonografide elde edilen hamilelik haftası verisiyle çoğu zaman birebir uyumlu olmayabilir. Birkaç gün veya bir hafta gibi değişkenlik gözlenmesi bir problem olduğu anlamına gelmez. Her iki hesaplamayı da değerlendirerek doktorunuz size net olarak hamileliğinizin kaçıncı haftası olduğu bilgisini verecektir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek hangi durumlarda yapılır? başlıklı makalemizde Daha önce yumurta kanalları (tüpleri) alınan anne adayları tüp bebek tedavisiyle hamile kalabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.