Bebek & Çocuk Sağlığı

Suçiçeği Geçiren Bir Çocuğa Hangi Yemekler Verilmeli

Suçiçeği Geçiren Bir Çocuğa Hangi Yemekler Verilmeli ya da Hangi Yemekleri Yememeli

Varicella zoster denilen DNA virüsünün neden olduğu hastalık suçiçeğidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda görüldüğünden bağışıklık sisteminin dayanıklı olması önemlidir. Bu yüzden de hastalık evresinde beslenmeye dikkat edilmesi, hastalığın kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde atlatılması açısından şarttır. Bu virüs solunum yollarına yerleştikten sonra kuluçka dönemine girerek çoğalır. Kuluçka süresi 2-3 hafta arasında değişen bu virüs çoğaldıktan sonra vücutta birtakım belirtiler göstermeye başlar.

Hastalığın ilk belirtisi 39 derece civarında değişen yüksek ateştir. Bu ateş virüsün etkisinin yanında bir nevi vücudun mikropla verdiği savaşın da bir göstergesi olup kontrol altında tutulduğu takdirde korkulacak bir durum söz konusu değildir. Suçiçeğinin diğer belirtileri ateşten dolayı hissedilen halsizlik ve devamında iştahsızlıktır. En belirgin, gözle görülebilir nokta ise vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkan kırmızı renkli döküntülerdir.

Suçiçeği geçiren çocuk, hastalık belirtilerini hafifletmeye yönelik gıdalarla beslenmelidir. En rahatsız edici durum döküntülerin oluşturduğu kaşıntılardır. Bu nedenle kaşıntının artmasına sebep olacak acılı ve baharatlı yemeklerden uzak durulması gerekir. Bu yiyecekler aynı zamanda vücut sıcaklığını da artıracağından yüksek ateşi de tetikler. Bunların yanında asitli ve ekşi besinlerden de uzak durulması faydalı olacaktır. Öğünlerde daha hafif gıdalar tercih edilmelidir.

Su çiçeği Geçiren Çocuklara Ne yedirilmelidir.

Suçiçeği geçiren çocuklarda iştahsızlık baş gösterir. Bu nedenle vücuda vereceği enerji karbonhidratlardan yüksek olduğu için ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından protein ağırlıklı gıdalar tercih edilmelidir. Hastalık esnasında döküntülerin sıvıyı vücut dışında toplaması ve beslenmenin azalmasından dolayı vücutta sıvı kaybı oluşur. Bu yüzden çocuğa bol sıvı tükettirmek gereklidir. Ateşi hafifletmek için de ateş düşürebilen yeşil sebzeler, zencefil ve yeşil çay önerilmektedir.

İlgili Yazı  Kabakulak belirtileri, tedavisi ve aşısı

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer başlıklı makalemizde anne sütü bebekte gaz sancısı yapar mı ve gaz sancısı kaç aylıkken geçer hakkında bilgiler verilmektedir.