Sağlıklı Yaşam

Su çiçeği aşısı

Sağlık Bakanlığının aşı takviminde yer almayan, bu nedenle özel aşılar arasında bulunup ücreti karşılığı eczanelerden satın alınan su çiçeği aşısı, bulaşıcı bir hastalık olan su çiçeği hastalığına karşı koruyucu özelliği olan bir aşıdır. Varisella isimli virüs yüzünden ortaya çıkan suçiçeği hastalığı, aşırı kaşıntılı ve döküntülü bir hastalık. Ve çocukların yüzünden başlayan döküntü, kısa süre sonra tüm vücuda yayılıyor. Suçiçeği çıkaran bebek ya da çocuklardaki bu döküntülerin kabarması, su toplaması da hastalığın safhaları. Birkaç gün içinde de su toplanan yerler kabuk bağlayıp, iyileşmeye başlıyor. Genellikle kolay atlatılan bir hastalık olan suçiçeği hastalığı, basit bir hastalık gibi gözükmesine rağmen kimi çocuklarda çok ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Su çiceği hastalığının düşük ihtimal de olsa kimi çocuklarda beyin iltihabına neden olduğu ya da zatürreye yakalanmasına yol açtığı bilenen bir gerçek.

Suçiçeği ciddiye alınması gereken bir hastalık. Örneğin hamile iken suçiçeği geçiren her 100 kadından ikisinin özürlü bebek doğurduğu biliniyor. Bu özürler arasında bebeğin cildinde aşırı tahriş, zekasında gerileme, kollarının ve bacaklarının kısa olması ya da gözlerinde katarakt var. Çoğunlukla hafif atlatılmasına rağmen ciddi hastalıklara da yol açabilen suçiçeğinden korunmanın en iyi yolu bebekleri aşılamaktan geçiyor. Son derece güvenli bir aşı olan suçiçeği aşısı yapıldığında o bölgede bazen ağrı olabiliyor. Her 100 çocuktan 10’unda ağrıya ateş de eşlik edebiliyor. Peki suçiçeği aşısı ne zaman yapılmalıdır. Bakanlığın aşı takviminde yer almasa da suçiçeği aşısı 1 – 12 yaş arasında bulunan tüm çocuklara yapılabilir. Birkaç yıl öncesine kadar tek doz yapılan suçiçeği aşısı, artık iki doz şeklinde öneriliyor. Suçiçeği aşısı yetişkin kişilere de yapılabilir. Eğer kişi küçükken suçiçeği dökmemiş ise, 1-2 ay ara ile iki doz aşı uygulatabilir.

İlgili Yazı  Hamilelikte Sırtta Karıncalanma

Bir önceki yazımız olan Pnömokok hastalığı ve Pnömokok aşısı başlıklı makalemizde kpa aşısı ve pnömokok aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.