Hamilelik İstiyorum Hamilelik rehberi

Sorularla Hamilelik Belirtileri

1. Merhaba hocam ben beş aylık evliyim şu bir kaç aydır çocuk olmasını istiyoruz. Denedik başlarda olmadı üç defa adet oldum şu son bir ayda denedik normal de dün adet olmam gerekiyordu olmadım. Şu beş gün falan sabah ve yemekten sonra mide bulantısı oluyor, halsizlik ve yorgunluk var, kasık ve bel bölgesinde ağrı oluyor özellikle adet sancısı gibi bir ağrı oluyor sonra geçiyor dün de regl olmayınca test alıp yaptım iki çizgi çıktı sizce hamile miyim?

Cevap; Çift çizgi gebelik var anlamına gelir…

2. Merhaba, Çok zor bir günde sıkışıp bilgilerinize ve tecrübenize dayanaraktan nişanlımla başımızdan gecen bir durumla ilgili bizi rahatlatıcı sözlerinize ihtiyacımız var. Kısaca olayı anlatmak isterim nişanlımla dün gece ilişkiye girdik, ama nişanlım her ihtimale karsı ve evlilik olmadan hamile kalmak istemediği için ertesi gün hapını yarıms aat sonra alıp içti. nternette arastırma yaparken ve yorumları okurken hap kesinlikle ilişkiden önce değililişkiden hemen sonra alınırsa etkisini gösterirmiş. Bir kaç eczacı arkadaşa sordum her biri farklı şeyler söyledi ve mantıklı gelen cevaba göre  ilişkiden yaklaşık olarak 15/16 saat sonra bir tane daha ertesi gün hapı aldım ve nişanlıma içirdim şimdi oda korkuyo bende korkuyorum Çünkü düğünümüz önümüzdeki yaz

Cevap; Gebelik, menide bulunan spermlerin uygun durumdaki kadın yumurtasını döllemesi ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi ile oluşur. Gebeliğin oluşması için birlikteliği gereklidir. erkeğin boşalmasıyla ya da sürtünme yoluyla ilişki kurulduğunda erkeğin boşalmasıyla gebelik gerçekleşebilir. Bahsettiğiniz şekilde gebelik riski yoktur yada çok düşüktür. Ertesi gün hapı bir korunma yöntemi değildir, beklenmedik durumlar için, mecbur kalınmadıkça kullanılmayacak bir ilaçtır. Güçlü yan etkilerinden dolayı önerilmez. Düzenli bir cinsel hayatınız varsa doğum kontrol hapı, kondom gibi daha güvenli yöntemleri seçmelisiniz. Korunmasız olan ilişki hem sizi hem partnerinizi gebelik kaygıları ile strese sokarken cinsel yolla bulaşan hastalıklara da açık kılmaktadır, bundan dolayı düşük olasılıklarda olsa korunmasız ilişkiyi tercih etmemenizi öneririm.

İlgili Yazı  Kolay doğum yapmak için öneriler

3. Yaklaşık 5 aydır bebek çalışması yapmaktayız. 3. ay da hamile kaldım fakat 4.5 haftalıkken düşükle sonlandı. 2 aydır tekrar deniyoruz fakat herhangi bir gebelik olmadı jinekologa gidip yardım almamız gerekiyor mu yoksa bunun bir zamanı var mı?

Cevap; Gebe kalmak için bir dört ay daha beklenmesinde fayda görülüyor. Bu süre zarfında olmazsa doktora gidersiniz

4. Ben 21 yaşındayım ve bekarım. 3 buçuk aydır regl olamıyorum. bir sürü doktora gittim ama bir şeyin yok diyorlar en son gittiğim doktorda bana hormon testi için adet sökücü ilaç verdi kullandım. 5 gündür biteli daha olmadim ne yapabilirim

Cevap; Bitmesinin üzerinden maksimum 10 gün geçene kadar beklenmelidir.

Bir önceki yazımız olan Test Yapmadan Hamile Olmanın 12 Belirtisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.