Kadın Hastalıkları Sağlıklı Yaşam

Smear Testinde İntraepitelyal Lezyon Nedir

Smear Testinde İntraepitelyal Lezyon veya Malignite Açısından Negatif Ne Demek? Rahim ağzından sürüntü alma işlemi Smear olarak adlandırılmaktadır. Smear testi rahim ağzı yani serviks kanseri için yapılan bir tarama testidir. Smear testi sayesinde rahim ağzında kanser olmayan ancak fark edilmediği zaman yıllar sonra kansere dönüşebilme imkanı bulunan lezyonlar tespit edilir ve bu lezyonlar gerekli olursa tedavi edilerek ileride sıkıntılı durumların oluşması engellenilebilmektedir.

Smear testi jinekolojik muayene sırasında özel bir çubuk yardımıyla rahim ağzında bulunan hücrelerden bir sürüntü alınması ile gerçekleştirilir. Alınan örnek cama sürülür ve üzerine bir sprey sıkılarak sabitlenir. Daha sonra ise incelenmesi için patolojiye gönderilir. Hastalar oldukça kısa süren smear örneği alınırken hiçbir şey hissetmemektedir.

Smear testi sonucunda eğer intraepitelyal lezyon veya malignite açısından negatif sonucu elde edilmişse, kanser riski açısından herhangi bir bulgu elde edilememiş anlamına gelmektedir. Kısacası smear sonucunda kanser açısından herhangi bir bulgu elde edilemeyen kişiler herhangi bir risk grubunda bulunmamaktadır.

Test sonuçları tamamen temiz çıkmış demektir. Test sonuçlarında herhangi bir negatif durum tespit edilmeyen hastalar 3 yıl boyunca yılda bir kez smear testi yaptırdıktan sonra tüm testlerinde intraepitelyal lezyon veya malignite açısından negatif sonucu çıkıyorsa, bu hastalar rahim ağzı kanseri açısından herhangi bir riskli grupta bulunmuyorlar demektir. Bu hastalar 30 yaşından sonra 2 – 3 yılda bir smear testi yaptırarak, rahim ağzı kanseri tarama testlerini daha seyrek olarak yaptırabilmektedirler.

3 yıl boyunca yapılan her smear testinde intraepitelyal lezyon veya malignite açısından negatif sonucu elde eden hastalar 35 yaşından sonra düzenli olarak yılda bir kere mutlaka smear testi yaptırmalıdırlar ve testlerin yapılması 65 yaşına kadar mutlaka devam etmelidir.

Bir önceki yazımız olan Rota virüsü ve Rota virüsü aşısı başlıklı makalemizde bebeklere ilk 3 ay yapılan aşılar, bebekleri rota virüsünden koruma ve rota virüsü bulaşması nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Yaş ve down sendromu testleri