Adet ve Adet düzensizliği

Sık adet görme

Her iki adetin başlangıç tarih aralığının 21 günden kısa olması sık adet görme (polimenore) olarak adlandırılır. Bu süre kanamasız olan süre değil, bir adetin başladığı günden itibaren kanamalı süre dahil olarak bir sonraki adetin başladığı süreye kadar olan zaman dilimidir. Bu sürenin 21 günden kısa olması normal değildir. Hastalar tarafından bu durum ayda iki kez adet görmek veya adet aralarında kanamalar oluyor olarak ifade edilmektedir.

Sık adet görme sebepleri nelerdir?

Sık adet görme genellikle menopoz dönemindeki 45-55 yaş aralığındaki kadınlarda görülmektedir. Menopozdan önceki yıllarda da sık adet görme yaşanabilir. Menopoz öncesi kanamaların sıklaştığı dönem ”perimenopoz” olarak adlandırılır. Sık adet görme sebepleri; Hormonel düzensizlikler, Stres ve endişe, Kilo kaybı ve hızlı kilo alımı, Plansız ve aşırı egzersiz, Dengesiz beslenme ve iştahsızlık, Doğum kontrol yöntemleri, emzirme, Depresyon ilaçları, polikistik over sendromu, Anovilasyon, Tiroid disfonksiyonu, Karaciğer bozukluğu ve alkol bağımlılığı

Sık adet görme nasıl önlenir?

Kesinleşmiş olarak sık adet görmeyi önleyen bir tedavi yoktur. Geçerli olan tedavi yöntemi; sık adet görmeye sebep olan hastalığın teşhis ve tedavisine bağlı olarak sık adet görme hastalığını önlemektir. Sık adet görmeye sebep olan hastalığın teşhis ve tedavisi yapılmadan sık adet görmeyi engelleyici olduğu düşünülen tıp kontrolünde tedavi yöntemi harici önerilerle kendi kendinize tedavi planlamayınız. Öncelikli olarak doktorunuza danışarak tıp kontrolünde sık adet görmeye sebep olan hastalığınızla ilgilenmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Birlikte yaşayan kadınların aynı günde adet görmesi başlıklı makalemizde Menstrual Senkronizasyon nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Birlikte yaşayan kadınların aynı günde adet görmesi