Sağlıklı Yaşam

Sarı su Kusulması – istifra olunması

Pek çok insan hastalık döneminde ya da hastalık belirtisi olarak kusma olayını yaşamaktadır. Kusma, kişilerin istemsiz bir şekilde midesindekileri ağızdan dışarı çıkarması olayı olmaktadır. Diğer adı istifra olan kusma da kişiler bunu istemsiz yaptığından, bu durumdan pek fazla hoşlanmamaktadır. Belirli nedenleri ve tedavi yöntemleri olan kusma da kişilerin doktor kontrolünde çözüm bulacağı gibi, evde basit yöntemlerle de kendilerini tedavi etmeleri mümkün olmaktadır. Kusma durumu üşütüldüğünde, mide bozulduğunda ya da aşırı derecede alkol alınması durumunda kişiler tarafından yaşanmaktadır. Ancak bir de gebelik döneminde bayanlar kusma olayından fazlası ile rahatsız olmaktadır. Bunun diğer bir nedeni de gebelik döneminde bayanlar adet olamamaktadır ve adet kesilmesinden sonra en çok görülen durum olmaktadır. Aşırı derecede yemek yiyememekten dolayı mide boş olmaktadır. Bu yüzden özellikle sabahları bayanlar, mide bulantısı ile uyanarak istifra etmektedirler.

Her bayan gebelik döneminde istifra olayını yaşamasa da %80 oranında bayanlar açısından görülmektedir. Kimisi 9 ay boyunca istifra durumunu yaşarken, kimi bayan ise 9 ayda birkaç kez istifra yapmaktadırlar. Ancak her kadın aynı şiddette bu durumu yaşamamaktadır. Mide boş olduğundan, özellikle sabahları mide öz sıvısı çıkmaktadır. Bu da ağızda acı bir tat bırakmak ile birlikte, kişilerin bir şeyler yiyememesine sebep olmaktadır.

Bu yüzden bu durum uzun bir süre devam etmektedir. İstifra sorununu çözebilmek için, katı yiyecekler yenmeli, mide sıvısını emen leblebi, kızarmış ekmek ya da ayva gibi yiyecekler mideyi bastırdığından bulantı sorunu yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. Ayrıca hamilelik sürecinde ki kişilerin yemek yemeleri aynı zamanda bebek içinde son derece önemli olmaktadır. Anne sayesinde bebekte, kendisine gereken vitaminleri anne karnında yeterince almaş gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rota virüsü ve Rota virüsü aşısı başlıklı makalemizde bebeklere ilk 3 ay yapılan aşılar, bebekleri rota virüsünden koruma ve rota virüsü bulaşması nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Oruçluyken Ağda Yapılır mı? Orucu Bozar Mı?