Spor & Egzersiz & Diyet

Sadece 10 dakikalık egzersiz ile nasıl formunuzu korursunuz?

Çalışan annelerin zor şartlarda büyütmek zorunda kaldıkları bebek ve bununla birlikte stres ve fiziki şartlardan doğan ağrılar, kilolar, vs. Tüm bunlar için uzmanlar tarafından belirlenmiş günlük 10 dakikalık egzersiz ile hepsinden kolayca kurtulmanız mümkün. Bu egzersizi her gün yapmanıza gerek yok. 3 günde bir tekrarlamanız durumunda 2-3 ay geçtiğinde faydalı olduğunu kendiniz de hissedeceksiniz.

Doğum sonrası egzersizler: Sandalye ile kolayca formda kalın
Resimde gösterildiği gibi, kalça yanlarında ellerimiz ile sandalyeye tutunarak vücudumuzu yukarı-aşağı kaldırıp indiriyoruz. Burada dirseklerin açısına dikkat etmeniz gerekli. Dizlerinizi de resimde görüldüğü gibi ayarlamaya özen göstermelisiniz. Bu hareketi 10 defa 3 set halinde yapabilirsiniz.


 

Anneler için egzersizler: Sandalye ile ileri-geri hareketler
Sandalye çok işimize yarıyor değil mi? Bu hareketimizde ise bel ve üst bel kasları ile biraz omuz kaslarını çalıştıracağız. Resimde görüldüğü gibi sandalyeye dik bir şekilde oturup, ellerimizi omuz izasında ileri doğru kaldırarak vücudumuzla kalçadan ileri-geri hareket ediyoruz. Bu işlemi 10-12 defa 3 set halinde yapabilirsiniz.


 

Doğum sonrası kilo verme: Kelebek egzersizi
Çok kolay bir şekilde baldır ve karın kaslarını çalıştırıyoruz. Bu harekette yere sırt üstü yatarak dizlerimizi hafif kırıyoruz. Açılan bacaklarımızı aşağı yukarı sallayarak hareketimizi yapıyoruz. Ellerimizle boynumuzdan tutarak, başımızı hafif yukarı kaldırıyoruz. BU hareketi rahatça 12 defa 3 set halinde yapabilirsiniz. İlk zamanlar zor gelse de pes etmeyin!


 

 

Yeni anneler için egzersizler: Yatarak kolayca egzersiz yapın!
Dizler yarım kırık, tek el boyunda, başımızı hafifçe yukarda tutarken bacak bacak üstüne atıyoruz ve aynı zamanda boynumuzu tutan eli de değiştiriyoruz. Bu hareketi keyifçi egzersizi olarak bilen kişiler vardır. Bu hareketi 15 defa 2 set halinde tekrarlıyoruz.


 

Doğum sonrası kilo verme: Düzenli itme hareketi
Sakın korkmayın! Resimde görüldüğü kadar zor bir hareket değil. Dizlerimizle ellerimizin üzerine çöküyoruz. Daha sonra dizlerimizi hafif yukarı kaldırıyoruz. Tabanlarımız yukarı 45 derecelik bir açı ile baksın. Daha sonra şınava benzer şekilde ellerimiz ile vücudumuzu yukarı kaldırıp indiriyoruz. Bu hareketi 10 defa 3 set halinde yaparsanız, bel ve karın bölgesinde büyük gelişme göreceksiniz. Haydi hanımlar, biraz gayret!


 

Hamilelik sonrası zayıflama: Egzersizlere ayakta devam ediyoruz
Sandalyeye tutunarak ayakta düz bir şekilde durun. Daha sonra bir ayağımızı kalçamızdan yukarı doğru (Dizi kırmadan!) kaldırıp indiriyoruz. Bu şekilde diğer ayağımız ile 10 defadan 3 set şekilde hareketi tekrarlıyoruz. Çok basit hareket, bunun ne faydası var demeyin. Düzenli uygulandığında bu hareket göğüs ile diz arasında ki tüm bölgeyi etkilemektedir.


 

Biraz da ağırlık kaldıralım!
Aldığımız fazla kiloları vermek biraz zahmet ve disiplin isteyen bir iş. Fakat biz bunların hepsine sahibiz! Vücudumuzu formda tutmak için biraz gayret edelim. Bu harekette hafif ağırlıklar ile çalışacağız. 1 kilo ile 5 kilo arasında (Size en uygun olanı seçmelisiniz.) ağırlığı elimiz ile aşağı doğru sabit tutuyoruz. Daha sonra önümüzde hazırladığımız merdivene (Biz merdiven demeyi seçtik.) tek ayak ile basıp, üstüne çıkıp, diğer ayak ile çıkışı tamamlayıp aynı şekilde merdivenden iniyoruz. Bu hareketi 12 defa 3 set şeklinde yapabilirsiniz.


Anneler için evde spor ve egzersiz

Değerli hanımlar; anlattığımız bu egzersizleri haftada en az 2-3 gün uygulamanız gerekli. Bir hafta 1 gün 2. hafta iki gün yaptıktan sonra 5 ay geçmesine rağmen hala form tutamıyorsanız bu tamamen disiplinle ilgilidir. Egzersizleri çok aç karına ya da tok karına yapmamanızda fayda var. Yorulduğunuzda mola verebilirsiniz fakat molalar 1 dakikadan fazla olmasın. Her egzersizde belirttiğimiz 10 defa olacak tekrarları kendinize göre 11, 12, 13 defa olarak değiştirmenizde sorun yok.

Sonuç olarak; doğum sonrası tüm annelere sağlıklı bir yaşam diliyoruz!