Sağlıklı Yaşam

Rota virüsü ve Rota virüsü aşısı

Bebeklerde ve çocuklarda en fazla ishale neden olan ve son yıllarda daha sık karşılaştığımız virüslerden biri de rota virüsü. Genellikle 2-3 yaş arasındaki çocukları, bebekleri tehdit eden bu enfeksioynu genelde bütün çocuklar 2-3 yaşına kadar atlatıyorlar. Rota virüsü mikrobu, bebek ve çocuklarda en fazla ölüme yol açan ishal mikrobudur. Hastalık genellikle bebeğin hastaneye yatırılmasına neden olur.

Son derece bulaşıcı bir mikrop olan Rota virüsü hasta kişiden, sağlıklı kişiye kolayca bulaşır. Bulaşmasını önlemek için hijyen kurallarına dikkat etmek, örneğin evdekilerin sık sık ellerini sabunla yıkaması, etrafın seyreltilmiş alkolle temizlenmesi önerilir. Rota virüsü tedavisinde kullanılmak üzere herhangi bir antibiyotik veya başka bir ilaç yoktur. Tedavide amaç sıvı kaybını önlemek, bebek ya da çocukta yüksek ateş varsa ilaçlarla bu ateşi düşürmeye çalışmak, bu dönemde hasta çocuk iştahsız olacağından yeterli kalori almasını sağlamaktır. Eğer rota virüsüne yakalanan hasta bebekse ve hala emiyorsa, annelerin bu dönemde hasta bebeği daha sık emzirmesi öneriliyor. Zira anne sütü hem sıvı kaybının önüne geçecek ve hem de bağırsak düzenini sağlayacak. Anne sütüyle birlikte eğer ek gıda veriliyorsa muz ve elma suyu verilebilir. Yoğurt yedirilip, ayran içirilebilir. Sıvı kaybının önüne geçmek için tuz-şeker solüsyonu verilebilir. Solüsyonun her kakadan sonra yarım çay bardağı kadar hastaya içirmeniz çok fayda sağlayacaktır.

 

Rota virüsü aşısı Rota virüsünün en belirgin özellikleri arasında bulantı ve kusma da yer alıyor. Bu nedenle hasta bebek ya da çocuk az az ama sık sık beslenmelidir. Şayet rota virüsü bulaşan çocuğunuz yediklerini sürekli çıkarıyor, her yemek sonrası kaka yapıyor, kaka sayısında ciddi artış oluyorsa, sürekli uyku halinde ise, gözlerinin altında çökme dikkatinizi çektiyse, sizlerle iletişim kurmada güçlük çekiyorsa, derhal doktora götürülmelidir. Rota virüsünün ölümlere neden olmasının nedeni sıvı kaybıdır. Peki rota virüsü nasıl önlenir? Bunun tek yolu rota virüsü aşısıdır. İki tip rota virüsü aşısı var. Birinci tip aşıda ilk doz bebeğe 12. haftadan önce, yani bebek 3 ayı bitirmeden aşı uygulanıyor. Son doz ise 8. aylık olana kadar yapılıyor. İkinci tıp rota virüsü aşısı ise üç toz ve 2., 4., ve 6. aylarda yapılıyor. Ağızdan uygulanan ve bilinen bir yan etkisi olmayan rota virüsü aşısının, bağırsak düğümlenmesi riski yaratma ihtimali de yüksek değil.

İlgili Yazı  Smear Testinde İntraepitelyal Lezyon Nedir

Bir önceki yazımız olan Su çiçeği aşısı başlıklı makalemizde çocuklarda beyin iltihabı ve çocuklarda zature hakkında bilgiler verilmektedir.