Kadın Hastalıkları

Rahim ağzı kanseri nedir? Teşhis ve tedavisi

Rahim ağzı kanseri nedir?

Hangi yaşta olursa olsun tüm kadınların, kadın kanserleri konusunda çok hassas, çok dikkatli olması, düzenli olarak kontrollerini ve testlerini yaptırması gerekiyor. Kadınlar arasında en sık görülen kanserlerin başında rahim ağzı kanseri (serviks) geliyor. Eskiden bu kanser türüne daha sık rastlanıyordu. Ancak pap smear testinin yaygınlaşması sayesinde görülme sayısında azalma yaşanıyor. Yapılan araştırmalara göre kırk yaşın üzerindeki her 100 kadından ikisinde rahim ağzı kanseri görülüyor. Bu kanser türünde anormal hücre büyümesi 25 ila 35 yaşlar arasında başlıyor. Gün geçtikçe kanser hücrelerine dönüşen söz konusu hücreler öncelikle rahmin belli bölgesini tehdit ediyor. Gerekli tedavi yapılmadığı taktirde diğer yerlere de sıçrıyor. Rahim ağzı kanseri meydana geldikten sonra kan damarları vasıtasıyla uzaktaki organlara, yakındaki organlara ve lenf bezlerine sıçrayabilir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi, rahim ağzı kanserinde de çok büyük önem arz ediyor. Erken teşhis ve tedavi sayesinde hastalık saptanan kadınların yüzde 95’i iyileşiyor. Serviks kanserinin çok ciddi belirtileri yok… Kanser ilerlediğinde normalden fazla kanamalar görülüyor. Bu kanamalar genellikle adet (regl) aralarında (düzensiz adet kanaması), cinsel ilişkiden sonra ya da menopoz başladıktan sonra görülüyor. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı, akıntıda artış veya kasık ve bel ağrısı da olabiliyor. Bu belirtileri taşıyan kişilerin vakit geçirmeden doktora gitmesi en doğrusu… 20’li yaşların başından itibaren cinsel yaşamı aktif olan tüm kadınların senede bir kez muayeneye gitmesi ve smear (simir) testi yaptırması doğru olacaktır.

Rahim ağzı kanseri teşhis ve tedavisi

Diğer tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) de erken tanı ve tedaviyle yenilebilecek bir hastalık türü… Bu nedenle düzenli olarak kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmek, smear testi yaptırmak ve aşılanmak hayat kurtarır. Pap smear testi sonucu şüpheli bir durum görüldüğü taktirde rahim ağzının incelenerek biyopsi yapılması istenebilir. Şayet biyopsi sonucunda kanser şüphesi ortaya çıkarsa daha ileri tetkik gerekebilir. R ahim ağzı yani serviks kanseri başlangıcında genelde belirti vermeyen sinsi bir hastalık. Hastaların çoğu kanser yayıldıktan sonra belirtilerini görmeye başlıyor. Normal adet kanamaları haricinde normal dışı akıntı olması, kanlı akıntı görülmesi, bu hastalığın bir belirtisi olabilir. İlişki sonrasında kanama meydana gelmesi, ilişki sırasında ağrı yaşanması da serviks kanserinin işareti olabilir. Rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında pek çok şey sıralanabilir. Bu kansere neden olan şeyler kesin olarak bilinmemekle birlikte araştırmalara göre birden fazla kişiyle cinsel birliktelik, cinsel yaşamın yirmi yaşından önce başlamış olması, çeşitli enfeksiyonlar, çok doğum yapmış olmak, düzensiz beslenme, sigara içiyor olmak, C ve A vitaminlerinin eksik olması, partnerin sünnetli olmaması, bağışıklık sisteminin güçlü olmaması, rahim ağzı kanserine yatkınlığı arttırıyor. Gelişen tıp rahim ağzı kanseri tedavisi konusunda da ilerleme kat etti. Bugün bu hastalığın tedavisinde ameliyat, ilaç ve ışın tedavisi uygulanmakta.

İlgili Yazı  Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Önlenebilir Mi?

Bir önceki yazımız olan Yumurtalık kanseri nedir? Belirtileri ve tedavisi başlıklı makalemizde Yumurtalık kanseri (Over) nedir?, Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir? ve Yumurtalık kanseri tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.