Kadın Hastalıkları

Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Önlenebilir Mi?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir, Önlenebilir Mi?

Kuşkusuz kanser, günümüzde tüm dünyada en yaygın hastalıklar arasındadır. Kadınlar ve erkekler arasında yaygın kanser türleri arasında farklılıklar olmakla birlikte, kadınlar arasında en yaygın kanser türlerinden biri olan meme kanserinden sonra rahim ağzı kanseri öne çıkıyor. İstatistikler bu kanser türünün Amerika’da her yıl ortalama 6.3 milyon kişide görüldüğünü göstermektedir. Peki rahim ağzı kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl gerçekleşir?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir?
Rahim ağzı kanseri, yüzey hücrelerinden veya bez dokusu hücrelerinden köken alan kanserdir. Rahim ağzı kanseri yüksek oranda HPV (Human Papilloma Virüsü) isimli bir virüs nedeniyle meydana gelir. Daha önceleri 50 yaş üstü kadınlarda rahim ağzı kanseri daha sık görülüyor olsa da, artık genç yaştaki kadınlarda da sıkça bu hastalık görülmektedir. HPV, temas ve cinsel yollarla bulaşan bir virüstür. Bu virüs, bazı vakalarda bulaştığı kişinin bağışıklık sistemi ile alt edilebiliyor, ancak rahim ağzı kanserine de yol açabiliyor. HPV birçok çeşidi olan bir virüs olduğundan, böyle bir durumla karşılaşıldığında mutlaka virüsün çeşidinin tespit edilmesi gereklidir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Rahim ağzı kanserine sebep olan virüs vücutta uzun yıllar bulunup hiçbir belirti vermeyebilir. Jinekolojik muayene sırasında dahi fark edilmeyebilir. Ancak Smear testi ile vajinadan örnek doku alınarak bu virüsün vücutta bulunup bulunmadığı tespit edilebilir. Öte yandan temas yoluyla geçen bu virüs, rahim ağzında siğillere yol açabilmektedir. Bu siğillerin varlığı kanser belirtisi anlamına gelmeyebilir, virüsün türünün tespiti için doktora başvurmak gerekir.

Rahim ağzı kanseri belirtileri genellikle hastalık yayıldıktan sonra ortaya çıkmaktadır. Vajinada olağan dışı bir akıntı ve/veya koku, beklenmedik bir kanama, cinsel ilişki sonrası lekelenme tarzında kanama, pelvik ağrı, kilo kaybı, vücutta bitkinlik ve halsizlik rahim ağzı kanseri belirtileri arasında gösterilebilir.

İlgili Yazı  Yumurtalık kanseri nedir? Belirtileri ve tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?
Smear testi ile vajinadan örnek doku alınır ve laboratuvarda incelenir. Bu sayede aynı zamanda rahim ağzı kanseri testi de yapılmış olur ve vücutta kanser tespit edilirse hastalığın erken teşhisi yapılabilir. Erken teşhisle yüksek oranda başarı elde edilen rahim ağzı kanseri tedavisine hızla başlanabilir. Virüs genital bölgede siğillere neden olduysa bu siğiller yakılarak, dondurularak veya cerrahi yöntemle vücuttan uzaklaştırılır ancak bu siğiller vücutta tekrar görülebilir. Rahim ağzı kanseri tedavisi hastalığın evresine göre değişir. Bu nedenle hastalık evresinin saptanabilmesi için çeşitli incelemeler yapılmaktadır. Hastalık 4 evre olarak düşünüldüğünde ilk evrede kanser hücresi rahim ağzının yalnızca en iç tabakasında yer alır. İkinci evrede kanser rahim çevresine yayılmaya başlamış, üçüncü evrede ise kanserli hücreler pelvik duvara yayılmaya başlamıştır. Dördüncü evre, kanserin vücudun diğer kısımlarına yayılmaya başladığı anlamına gelmektedir. Kanserin rahim ağzı ile sınırlı olduğu durumlarda cerrahi yöntem tercih edilir. Bu durumda yüksek oranda iyileşme görülür. Kanser ikinci ve daha sonraki evrelerde ise cerrahi yöntemin yanı sıra kemoterapi, radyo terapi veya bunların kombinasyonu gerekir. Erken teşhis ile hastalık kontrol altına alınsa da daha sonraki dönemlerde tekrarlayabilir. Bu nedenle tedavi sonrası düzenli kontroller ve smear testi ihmal edilmeden yaptırılmalıdır.

Rahim Ağzı Kanseri Önlenebilir mi?
Prezervatif kullanımı belli oranda genital siğilleri azaltır ve koruma sağlayabilir ancak HPV virüsünden tamamen korunmak ve hastalığı %99 oranında önlemek amacıyla rahim ağzı kanseri aşısı yapılmalıdır. Ancak aşı cinsel hayat aktif olmadan önce yapılmalıdır. Bu aşının yapılması durumunda vücut HPV çeşitlerine bağışıklık kazanır ve hem rahim ağzı kanseri hem de genital siğiller yüksek oranda önlenmiş olur. HPV aşısı en erken 9 yaşındaki çocuklara yapılır ve 12 ile 26 yaş arasındaki genç kızlar ideal yaş grubunu oluşturur. Üç doz halinde uygulanan HPV aşısı ihmal edilmemelidir. Erken teşhis ise bu kanser türünde de hayati öneme sahiptir. Bundan dolayı 20 yaşından sonra tüm kadınlar yılda 1 kez en azından smear testini yaptırılmalıdır.

İlgili Yazı  Miyom nedir, neden olur ve tedavisi

Rahim ağzı aşısını ve smear testini Florence Nightingale Hastaneleri’nde gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz. Unutmayın, menopoza girseniz de tüplerinizi bağlatsanız da smear alınmamasını gerektiren hiç bir gerekçe yoktur. Florence Nightingale Hastanesi en son teknolojik ekipmanları ve alanında en yetkin uzman doktorları ile bu konuda da en büyük destekçiniz. Koruma ve önlemeden teşhis-tedaviye kadar sağlığınıza kavuşmanız konusunda her aşamada yanınızda!

Bir önceki yazımız olan Smear Testinde İntraepitelyal Lezyon Nedir başlıklı makalemizde İntraepitelyal Lezyon hakkında bilgiler verilmektedir.