Kadın Hastalıkları

Polikistik over sendromu

Genç kadınların kabusu olan Polikistik over sendromu (PCOS) hastalığı, yumurtalıklarda iyi huylu kist oluşumunun tıptaki adı… Genellikle otuz yaşın altındaki kadınlarda ortaya çıkan PCOS hastalığına yakalanan kişilerin adetleri düzensizdir, fazla kilo sorunu, kan şekerinde düzensizlik, sivilcelenme, cildin aşırı yağlanması, aşırı tüylenme ve kısırlık şikayeti görülebilir. LH hormonlarıyla FSH hormonlarının olağanüstü artmasıyla ortaya çıkan hastalık nedeniyle kadında düzenli yumurtlama gerçekleşmez.

Polikistik over sendromu nedeni kesin olarak bilinmeyen, bu yüzden tedavisinde de tam görüş birliğine varılmayan bir hastalık… Hastalık genellikle ergenlik çağında regl düzensizliği ile ortaya çıkar. Adet düzensizliği PCOS hastalığının ilk ve en ciddi belirtisidir ve yaklaşık olarak hastaların yüzde yetmiş beşinde görülebilir. Adet dönemleri arasındaki uzun aralık en çok görülen düzensizliktir. Sağlıklı bir bayan yirmibir ila otuzbeş gün arayla adet görür. Ancak Polikistik over sendromu hastalığı olan kadınlarda adet görme süresi otuzbeş günden fazla aralıklarda olur. Bu da bir yıl içinde dört ila altı kez regl olduğu anlamına gelir. Kimi kadınlarda altı aydan daha fazla sürede regl olamama yani amenore görülebilir. Bu gecikmeden sonra başlayan kanama da genellikle günlerce sürer ve çok fazla kanama şeklinde olur. Böyle bir kanama yumurtlamanın gerçekleşmediğinin göstergesidir. Buna karşın ilk kez adet olmaya başlayan genç kızlarda ilk bir iki sene böyle düzensizlikler olabilir. Bu kesin olarak o genç kızda PKOS hastalığı olduğu anlamına gelmez.

Bir önceki yazımız olan Rahim ağzı kanseri nedir? Teşhis ve tedavisi başlıklı makalemizde Rahim ağzı kanseri nedir? ve Rahim ağzı kanseri teşhis ve tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Smear Testinde İntraepitelyal Lezyon Nedir