Sağlıklı Yaşam

Pnömokok hastalığı ve Pnömokok aşısı

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı aşı takvimi sık sık değişiyor. Takvimde ya aşıların yapılma zamanları değiştiriliyor veya takvime yeni aşılar ekleniyor. Buna rağmen halen özel aşı olarak bebek sahiplerinin yüksek miktarda ücret ödeyerek almak zorunda kaldıkları aşılar var. Bu özel aşılardan biri iken, geçen yıllarda bakanlığın aşı takvimine eklenerek ücretsiz verilen aşılardan biri de zatürre gibi ciddi hastalıklardan koruyucu özelliği bulunan pnömokok (KPA) aşısı… Kişilerde henüz bebeğin ilk haftalarında üst solunum yoluna yerleşip, kişilerin burunlarında, boğaz ve genizlerinde yer alan mikrop… Bu öyle bir mikrop ki, uygun şartlar oluştuğunda hızla çoğalıp, çok ciddi hastalıklara yol açabiliyor. Pnömokok mikrobu bulaşıcıdır ve bunu taşıyan bir çocuktan diğerine geçebilir. Pnömokok öksürük, hapşırık, öpme ya da temiz olmayan ellerle dokunmayla karşı tarafa bulaşıyor. Özellikle anaokulu ve kreş gibi kalabalık ortamları çok seven Pnömokok mikrobu, buralarda olağanüstü bir hızla yayılıyor.

Bebekler ve yaşı henüz küçük olan çocuklar, tam gelişmeyen bağışıklık sistemleri nedeniyle bu mikroba karşı dirençsizdirler. Pnömokok mikrobu küçük yaşlarda bebek ve çocuklarda çok sık rastlanan ve bazen ölüme, sakatlıklara yol açan ciddi hastalıkların etkenleri arasında. Zatürre, orta kulakta iltihap, menenjit ve kan iltihabı gibi hastalıkların oluşumuna neden olan enfeksiyonların başında Pnömokok geliyor. Pnömokok mikrobuna bağlı hastalıklar en çok iki yaşın altındaki bebeklerde görülüyor. Pnömokok hastalıkları içinde en fazla karşılaştığımız orta kulak iltihabı.

Pnömokök Aşısı

Pnömokok hastalıkları içinde en tehlikeli olanı kan iltihabıyla menenjit, ölüme en çok neden olan hastalık da bilindiği üzere zatürre… Yapılan araştırmalara göre zatürrenin nedeni yüzde 65 oranında Pnömokok…Ülkemizde zatürre 1 aylık ila 5 yaşın arasındaki çocuklarda ölüme en çok neden olan hastalık. Pnömokok mikrobuna bağlı olarak menenjit geçirenlerde çeşitli sakatlıklar meydana gelebiliyor. Örneğin gözlerde bozukluk, zekada gerilik, sağırlık, öğrenmede güçlük çekme ve havale geçirme bunlardan bazılarıdır. Pnömokok, antibiyotiklere direnç gösteren bir mikrop. Bu yüzden uzun yıllardır antibiyotik tedavileri beklenen sonucu vermiyor. Bebeklerimizi ilk 6 ay anne sütü ile besleyerek, düzgün, yeterli ve dengeli besleyerek, çocuklarımıza temizlik kurallarını, hijyeni öğreterek, toplu alanlarda ve hasta kişilerin yanında dikkatli olmalarını anlatarak bu hastalıktan koruyabiliriz. Ancak onları Pnömokok mikrobuna bağlı hastalıklardan korumanın en iyi yolu aşı yaptırmaktır. Pnömokok aşısı bebek 2 aylık olduktan sonra yapılabiliyor.

İlgili Yazı  Smear Testinde İntraepitelyal Lezyon Nedir

Dört doz vurulan aşı sırayla 2’nci, 4’ncü ve 6’ncı aylarda, bir yaş ila 15’nci ay arasındaki bir dönemde vurulmak zorunda. Eğer bebeğiniz iki yaşına kadar bu aşıyı olmadıysa, tek doz yaptırmanız gerekiyor. Bir akciğer enfeksiyonu olan zatürrenin bebeklerde ve çocuklarda belirtileri de şöyle sıralanabilir: Boğaz ağrısıyla birlikte ateşin yükselmesi, ateş birkaç gün içinde daha da yükselir (39 derecenin üzerinde), bazen titreme, çoğunlukla şiddetli öksürük, balgam, hızlı nefes alıp verme, göğüs ağrısıyla halsizlik, bazı türlerinde baş ağrısıyla birlikte ishal, karın ağrısıyla, kusma ortaya çıkar.

Bir önceki yazımız olan Yaş ve down sendromu testleri başlıklı makalemizde Babanın yaşının down sendromuna etkisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.