Doğum Hikayeleri

Pınar ve Bahar’ın hikayesi

Dünyalar güzeli iki kızım var. Güneş 9 yaşında. Bahar 5… Her iki kızımda da hamileliğim çok rahat geçti aslında. Tabi ki aldığım kiloları saymazsak… Hamilelik süresince fiziksel hiçbir problemim olmadı. Fakat ikinci kızımda maalesef bir takım sorunlar yaşandı. Hastanede ultrason muayenesi yapan doktorlar sürekli bebeğin iki hafta geriden geldiğini söylüyordu. Çok önemsenecek bir durum olmadığını ifade etseler de çok endişeleniyordum.

En son yapılan 3’lü tarama testi ise ailece büyük bir korku, endişe ve gerilim yaşamamıza neden oldu. Test sonucu belli olduğunda doktorumuz bebekte down sendromu riski bulunduğunu, bu nedenle bebeğin alınması gerekebileceğini söylüyordu Ve bunu da evime telefon ederek bildiriyorlardı. Ardından beni acilen hastaneye çağırdılar. Eşimin görevi nedeniyle Edirne’de yaşıyorduk o dönem. Bunu üzerine ben de Ankara’da bulunan kendi doktorumla görüşmeden herhangi bir şey yaptırmayacağımı bildirdim. Biz aynı gün hemen yola çıkıp Ankara’ya geldik Ertesi gün için doktorumuzdan randevu almıştık. Doktoruma gittik. Ona daha önceki raporlarımı da götürmüştüm Önce onlara baktı. Sonra ultrasondan kontrol etti Bebeğin fazlasıyla sağlıklı olduğunu herhangi bir rahatsızlığı olmadığını söyledi.

Problemin 3’lü taramanın yanlış zamanda yapılmasından kaynaklandığını, taramanın erken yapıldığını ifade etti Çok olmasa da biraz rahatlamıştım Sonra hamileliğim boyunca sürekli ağladım. Her ne kadar doktor “bir şey yok” dese de benim içimde hala bir şüphe vardı. Doğumumu Ankara’da normal doğum olarak gerçekleştirdim. 3 kilogram 800 gram doğdu kızım. Oldukça da sağlıklı idi. Kızımı kucağıma aldığım an ne sancım ne de bir ağrım kaldı. Şu an çok sağlıklı ama sürekli ağlayan sulu göz bir kızım var. Sürekli olarak ağlamasını da hamileliğimde çok ağlamama bağlıyorum ben … Evet işte güzeller güzeli kara kızıma bu şekilde kavuştum ben. Allahıma şükürler olsun… Pınar Uluçay (25.01.2005)

İlgili Yazı  Aylin ve Nehir'in hikayesi

Bir önceki yazımız olan Banu ile Efe'nin hikayesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.