Adet ve Adet düzensizliği Hamilelikte Sağlık

Nişan Gelmesi Nedir?

Nişan Gelmesi Nedir?

Hamile olduktan sonra, muhtemelen duyacağınız pek çok yeni terim olacak. “Mukus tıpası” olarak da bilinen nişan gelmesi de muhtemelen bunlardan bir tanesidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde, mukus tıpasının ne olduğunu ve ne yaptığı hakkında temel bir bilgiye sahip olmak akıllıca olacaktır. Nişan gelmesinin ne olduğunu, neye benzediğini merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Aşağıda; nişan gelmesinin ne olduğu, neye benzediği, ne zaman geldiği, geldikten sonra sizi nelerin beklediği ve ne zaman endişelenmeniz gerektiği ile ilgili aradığınız bilgileri bulabilirsiniz!

Nişan Gelmesi Nedir?

Nişan gelmesi, diğer adıyla mukus tıpası, adından da anlayabileceğiniz üzere bir mukus tıpasıdır. Hamilelik sırasında, servisk kanalında gelişir ve bölgeyi bloke eder. Bu tıpanın işi, rahminizi cinsel aktiviteye ya da vajinal muayene sırasında gelebilecek istenmeyen bakteri ve patojenlerden korumaktır. Servikal mukus, doğal olarak antimikrobiyal bileşenler yönünden zengindir, ancak mukus tıpasındaki lizozimler; bakterilerin hücre duvarlarını tahrip eder.

Hamileliğin başlangıcında serviksteki salgılar ile östrojen ve progesterondaki artış ile mukus tıpası da oluşmaya başlar. Mukus tıpası hamileliğin sonuna kadar varlığını sürdürse de, vücudunuz sürekli olarak yeni bir mukus oluşturur ve taze kalır. Mukus tıpası, hamilelik sırasında, rahim boynundaki bezler mukus salgılarken oluşmaya başlar, ancak yaklaşık 12 hafta geçene kadar tam boyutuna ulaşmaz.

Neye Benziyor?

Nişan gelmesi; açık, beyaz, yeşil, sarı hafif pembe ya da kahverengi olabilir. Bunu, burnunuzdan ya da boğazınızdan dışarı atılan mukus gibi düşünebilirsiniz. Rahim duvarındayken jelaetin benzeri bir görünüme ve kalın bir yapıya sahiptir. Ancak dışarı atıldığında, incelmeye ve sıvılaşmaya başlar. Mukus tıpası, genellikle pembe ya da kirli beyaz renktedir. Yaklaşık 4-5 cm uzunluğundadır.

Nişan Ne Zaman Gelir?

İlgili Yazı  Hamilelikte hastalıklardan korunma yolları

Nişan gelmesi, genellikle hamileliğin 37- 42. haftaları arasında olur; ancak doğumdan hemen önce bile olabilir. Bazı kadınların gebeliği normalden daha kısa sürebilir, vücudunuz bebeğinizi korumak için daha fazla mukus yaratacaktır. Vücut doğuma hazırlanmaya başladıkça; serviks yumuşar, daha ince ve geniş olur.

Gebeliğin son dönemlerinde bazı kadınlar, cinsel ilişki sırasında nişan gelmesi ile karşılaşabilirler. Mukus tıpasının gelmesi, genellikle vücudun doğuma hazırlandığı anlamına gelir; sonuçta, rahminiz ile dış dünya arasındaki ana savunma hatlarından biridir. Rahim duvarınız muhtemelen o büyük güne hazırlanmak için genişliyor demektir.

Nişan Geldikten Ne Kadar Sonra Doğum Başlar?

Nişan gelmesi, vücudun doğuma hazırlandığının bir belirtisi olsa da, henüz doğum çantanızı almayın. Doğum, günlerce ya da haftalarca uzakta olabilir. Nişan gelmesi, doğumun yakında gerçekleşeceğine dair erken bir işarettir, ancak bu, doğumun çok yakın olduğu anlamına gelmez. Nişan geldikten sonra doğumun başlaması, her kadında değişiklik gösterir ve bu konuyla ilgili kesin bir cevap yoktur.

Bir sonraki adım, mukus tıpasının neye benzediği ve hamileliğinizin ne kadar ilerlediğine bağlı olacaktır. Mukus tıpası olabileceğini düşündüğünüz şeyi görüyorsanız; bunu doktorunuza nasıl tarif edeceğinizi düşünün. Doğuma hazırlanmak için, nişan gelmesini düşündüğünüzü bildirmek için doktorunuzu arayın.

Doktoru Ne Zaman Aramalısınız?

Hamileliğinizin erken bir dönemindeyseniz doktorunuz, derhal bir değerlendirme yapmak için bebeği ya da serviksi incelemek isteyebilir. 37 haftadan fazla hamileyseniz ve sizi ilgilendiren herhangi ek bir belirti yoksa, nişan gelmesi endişe nedeni olmamalıdır. Eşlik eden başka belirtiler yoksa, doktorunuzu arayabilir ve bir sonraki muayenede olayı anlatabilirsiniz. Her şekilde doktorunuz, sizin ve bebeğinizin sağlıklı ve güvende olmasını isteyecektir. Bu süreçte, daha düzenli ve artan kasılmalar gibi, diğer doğum belirtilerine dikkat etmenizi isteyebilir. Akıntılar devam ederse, günlük pedlerden kullanabilirsiniz.

İlgili Yazı  Doğumdan sonra adet görme

Kaynak1  Kaynak2

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Sırtta Karıncalanma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.