Sağlıklı Beslenme

Morina balığının faydaları

   Morina balığı

Morina balığının faydaları; ekstra anti-aging özellikleri içeren morina balığı; cildi güneşten kaynaklanabilecek hasarlara karşı korumakla beraber selenyum içeriğiyle kanser riskini ortadan kaldırır. Norveç’te yetiştirilen morina balığı derin ve soğuk sularda yaşar. Löp et şeklinde ve az kılçıklıdır.

– İçerdiği sodyum ve potasyum ile vücudun ihtiyacı olan D ve B12 vitaminlerini karşılamakla beraber güçlü bir antioksidan olan selenyum minerali morina balığında bol miktarda bulunur.

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser gibi kronik hastalıkların riskini azaltır. Hücreleri koruduğu için yaşlanmayı ve ciltte oluşabilecek kırışıklıkları geciktirir.

– Dokulardaki esnekliği artırır ve kalp hücrelerini desteklemesiyle kalp ve damar sağlığını korur. Sperm üretimi sperm canlılığı ve üreme sağlığı konusunda önemli bir besin kaynağıdır.

– Morina balığı diğer besinlerden aldığımız vücuda zararlı olan maddelerin yan etkilerini azaltarak hızla vücuttan atmamıza yardımcı olur.

– Karaciğerin düzenli olarak çalışmasına katkıda bulunur. İçerdiği sodyum minerali sayesinde besinlerin hücre duvarlarından rahat geçişini sağlar ve su dengesinin korunmasına yardımcı olur. Sinir ve kas fonksiyonlarında oluşabilecek problemleri önler.

– İçerdiği potasyum minerali ile su ve mineral dengesini korur ve sağlıklı beslenme için hayati önem taşır.

– Aldığımız besinlerin hücre içine taşınması, sinir uyarılarının beyine iletimi kalp ve kasların düzenli çalışması konusunda en faydalı besin kaynaklarından biridir. Beyine oksijen taşımasıyla zihin faaliyetlerini destekler.

– Vücudumuza zararlı olan alkol, fazla su, şeker ve tuzun vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

– Vücudumuza kazandırdığı B12 vitamini sayesinde sinir hücrelerinin büyümesi ve hasarlı hücrelerin yeniden vücuda kazandırılmasını sağlar. Yeterli miktarda B12 vitamini alamayan bir vücut 40 ve üzeri yaşlarda zihinsel bozukluklarla ve depresyonla karşılaşabilir, bu durumu önlemek için morina balığı tüketimi önerilir.

İlgili Yazı  Soğuk Algınlığına İyi Gelen Aktivite ve Besinler

– İçerdiği D vitamini ile kemikleri ve dişleri güçlendirir, yüksek tansiyonu düşürür. Kalın bağırsak, kemik, deri, kolon ve meme kanseri gibi kronik rahatsızlıkları önlediği gibi vereme karşı bağışıklık sağlar.

Bir önceki yazımız olan Levrek balığının faydaları başlıklı makalemizde levrek balığının içerdiği vitaminler ve levrek balığının yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.