Sağlıklı Beslenme

Levrek balığının faydaları

Levrek balığı

Levrek balığının faydaları; Moronidae familyasından gelen ve soğuk denizlerde yaşayan bir balık türüdü olan levrek balığı, içeriğindeki vitamin ve minerallerle insan sağlığına faydalı bir balık türüdür.
Levrek balığının en önemli faydaları;
– Kalp hastalıklarını önler
– Düşük kolesterolü önler
– Kan basıncını dengede tutar
– Bağışıklık sistemini güçlendirir
– Zengin oranda A ve D vitamini içerir

Levrek balığı bol miktarda protein içermesinin yanı sıra omega, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum içermektedir.

Levrek balığının içerdiği vitaminler;

Omega6, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini ve D vitaminidir.
Levrek balığının içeriğinde bol miktarlarda protein, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum, çinko, omega vitaminleri özellikle omega 6, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, B12 vitamini ve D vitaminleri bulundurmaktadır.

Levrek balığının yan etkileri;

Levrek balığının insan sağlığına karşı tehlikeli komplikasyonları yoktur fakat levrek balığı tüketiminden sonra dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta yeşil çay ve çeşitli bitki çayları içilmemesidir. Bitki çayları ve yeşil çaylar levrek balığında bulunan civanın kana emilmesini engeller.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı turpun faydaları başlıklı makalemizde kırmızı turpun içerdiği vitaminler ve kırmızı turpun yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Morina balığının faydaları