Hamilelikte Sağlık

Kulak arkasında şişlik olması

Kişilerin kulaklarının arkasında oluşan bir şişlik durumunda bir doktora başvurmaları son derece önemli bir durumdur. Çünkü insanların kulak arkasında oluşan şişlik ve bu durumun aniden meydana gelmesi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Kulak arkasında oluşan şişliğin kesinlikle önemsiz ve kendiliğinden geçer diye bir düşünce içerisinde olunmaması gerekmektedir. Genellikle enfeksiyon hastalıklarının belirtisi olarak bilinen bu şişlikler lenf bezleri ile de alakalı olabilmektedir. Fark edilmeyen ve de tedavisi olmayan kulak arkasında oluşan şişlik kulak zarına baskı uygulayabilir ve bu nedenle de oldukça ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Kulaklarda hissisizlik ve hatta işitme kaybına yol açabilir. Hastanelerde kulak burun boğaz birimlerinin ilgilendiği bu gibi durumlarda erken teşhis son derece önemlidir. Oldukça ileri düzeylerde olan kulak arkasında oluşan şişlik kişilerde kanser hastalığı tehlikesini de beraberinde getirebilmektedir. Bu gibi tehlike ile karşı karşıya kalınması halinde kişilerin kesinlikle panik yapmaması ve işinde uzman cerrahlar tarafından tedavi altına alınması gerekmektedir.

Kulak arkasında en hafif şişliklerde bile bir doktora başvurulmalıdır. Erken teşhis ile birlikte uzman bir cerrah tarafından uygulanacak olan tedavi sayesinde kişi normal yaşamına dönebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Dukan Diyeti Yorumları başlıklı makalemizde hamilelikte dukan diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Test Yapmadan Hamile Olmanın 12 Belirtisi