Bebek Banyosu

Kış bebeği banyosu

İster tecrübeli olsun ister acemi, yeni bebek sahibi olan tüm anneler, özellikle bebeğin banyosu konusunda gerilirler. Bu işi tek başına yapmak elbette çok kolay değil… Bebek vücut temizliği, onun sağlığı ve gelişimi için çok ama çok önemli… Bunu bilen anneler de özellikle banyo konusunda aile büyüklerinden veya çevresinde bulunan kişilerden yardım alarak, hava şartları da müsaitse sık sık bebeğini banyo yaptırır. Yaz bebeklerinin, doğumdan sonra her gün veya gün aşırı banyo yapması, hem gelişimleri ve hem de sağlıkları için büyük yarar sağlıyor.

Kış bebekleri ise bu konuda biraz şanssız. Sık banyo yaptırılmaları, hastalanmalarına neden olabilir. Eğer sizin de bebeğiniz kış aylarında doğduysa, öncelikle sünger banyosu yaptırmanızı öneririz. Bebeğinizi banyo yaptıracağınız banyonun veya odanın sıcaklığı 25 derecenin altında ya da çok üstünde olmamalıdır. Sünger banyosu için sıcak su dolu küvetinizi, süngerinizi ve havlularınız ile elbette bebeğinizin kişisel bakım ürünleri ile giysilerini hazırlayın. Bebek termometresi varsa küvetteki suyun sıcaklığını 37 derece civarında ayarlayın. Ellerinizi temizleyip, bebeğinizi soyundurun ve bezini çıkarmadan büyük havlusuna sarın. Önce yüzünü yumuşak ve ıslak bir bez ile güzelce silin. Gözlerinin temizliği için pamuk kullanın. Ayrı ayrı pamuklarla gözlerini temizleyin. Burnunun ve kulaklarının kenarlarını, arkasını iyice temizleyin. Boynunu özenle silin. Kulağının içini çok derine gitmeden temizleyin. Kulak temizliğinde kesinlikle kulak pamuğu kullanmayın. Ardından bebeğin vücudunu temizlemeye başlayın. Havlusunu açmayın, önce kafasını ve boynunu elinizle destekleyip, ona ait şampuanı kullanarak kafasını yıkayın. Bu sırada şampuanın gözlerine kaçmamasına özen gösterin. Hemen sonra başını suyla durulayın. Ardından bebeği sırt üstü yatırıp kafasını güzelce kurulayın. Saçlarını havluyla kurutup, bebek fırçasıyla narince tarayın. Üşümemesi için kuru bir havluyla tekrar başını sarın. Sonra vücut temizliğine başlayın. Islatıp, bebek sabunuyla sabunladığınız süngerle bedenini güzelce silin. Göbek bağı iyileşmediyse bu bölgeye su değdirmeyin. Sonra başka bir bezle durulayıp, ardından kurulayın. Hemen havlusuna sarın. Sünger banyosunda son işlem bebeğin alt temizliği… Bebeğiniz kız ise genital bölgesini önden arkaya doğru temizleyin. Nemli bir bezle veya pamuk ile o bölgeyi temizleyip, pişik kremini sürün. Bu işlem de bitince bebeği hemen giydirin.

İlgili Yazı  Bebek banyo ürünleri

Bir önceki yazımız olan Bebek banyo ürünleri başlıklı makalemizde bebek banyo seti ve bebek şampuanının ph değeri kaç olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.