Sağlıklı Beslenme

Kırmızı turpun faydaları

Kırmızı turpun faydaları; özellikle yeşil kısmı köklerine göre 6 kat daha fazla C vitamini barındıran faydalı bir doğal kalsiyum deposu olması hamilelikte bebek gelişimi için anne adayının ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamaktadır. Kırmızı turpun üst kısmında bol miktarda folik asit mineralleri ve potasyum bulunur. Safra kesesi ve karaciğer sağlığı açısından siyah turp, antioksidan içeriği açısından kırmızı turp tercih edilmelidir. Ayrıca lif ve glukosinat içerdiği için kalın bağırsak kanseri gibi kronik rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. İdrar çıkışını hızlandırarak ödem oluşum riskini azaltır. Safra kesesinin çalışma sistemini güçlendirerek sindirimi kolaylaştırır.

Kan şekeri yükselişini yavaşlattığı için şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir. Tırnaklar, saç, diş, diş eti için faydalıdır olmakla beraber iştah açıcı bir besindir. Stres ve siniri azaltır. Grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda burun akıntılarını azaltır. Aşırı kilo alımına, böbrek taşlarına ve hazımsızlığa karşı önlem alınabilmesi için gereken temel besinlerden biridir. Verem hastaları için tavsiye edilir. Diyabet hastaları salatalık eşliğinde kırmızı turp tüketmelidir. Solunum yolu enfeksiyonu riskini azaltır. Kırmızı turp yüksek oranda potasyum içerdiği için kalp kası da dahil olmak üzere tüm kasların düzenli çalışması için vücudun ihtiyacı olan mineraller içerir. Kırmızı turp sayesinde vücuda kazandırılan yeterli miktarda potasyum sayesinde tansiyon sürekli olması gereken standart dengededir. İçerdiği yüksek oranda folat sayesinde bir öğünde yemekle birlikte tüketilen turp ile turp ile vücudun ihtiyacı olan folat’ın % 7’si karşılanabilir.

Kırmızı turpun yan etkileri;

– Böbreklerinde taş bulunanlar kırmızı turpu fazla tüketmemelidir. Vücuttaki olasalat miktarı arttığında kalsiyum kaybında artış meydana gelir.

– Gaz sancısı çekenler ve ishal olanlar kırmızı turp tüketmemelidir.

– Mutsuz bağırsak sendromu olanlar için önerilmez.

– Gastriti olanlar kırmızı turpu çiğ değil pişirerek yemeli.

İlgili Yazı  Bebek ve annenin beslenme düzeni

– Açık üsler yarası olanlar için sakıncalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bebek ve annenin beslenme düzeni başlıklı makalemizde doğum sonrası balığın faydaları ve Yeni doğum yapan annenin beslenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.