Bebek & Çocuk Psikolojisi

Kardeşler arası yaş farkı

Yaşam koşulları giderek ağırlaşıyor, çiftler ikinci ya da ikinci bebek konusunda bir hayli kararsız oluyor. Birden fazla çocuğun bakımı, eğitimi, iyi bir gelecek hazırlayıp hazırlamama endişesi çiftlerin yeniden bebek sahibi olma fikrini sürekli erteletiyor veya tamamen ortadan kaldırıyor. Yeniden bebek sahibi olmaya karar veren anne ve babalar ise, kardeşler arasındaki yaş farkı konusunda endişeye kapılıyor. Acaba çocuklar arasında yaş farkı ne olmalı? Yani iki kardeş arasında en az kaç yaş olmalı…

Uzmanlara göre kardeşler arasında yaş farkı çok önemli. Anne ve babanın sağlık durumu ile ailenin yaşadığı çevrenin tavrı konusunda bir sorun yoksa yeni bir bebeğe karar vermek için büyük çocuğun en az iki, iki buçuk yaşında olmasına gayret edilmelidir. İki kardeş arasındaki yaş farkı az olmamalıdır. 2 yaşından küçük bir çocuk henüz bebek sayılabilecek yaştadır ve annenin ilgisine, bakımına, şefkatine muhtaçtır. Henüz bu çocuğun annenin her şeyine muhtaç olma durumu tamamlanmadan, ikinci bir bebeği dünyaya getirmek çatışmaya neden olur. Anne, büyük çocuğa ayırdığı zamanı ikiye bölmek zorunda kalacak ve bu zaman ne çocuklara ne de anneye yetmeyecektir. Bu yüzden her iki çocuk da bakım ve ilgi konusunda muhtaç oldukları kadarını alamayacaklardır. İki kardeş arasındaki yaş farkı en az 2-2.5 yıl olmalı diyor uzmanlar. Bu süre aynı zamanda annenin fiziksel olarak, vücudunun toparlanıp yeni bir gebeliğe hazır olması için de gerekli bir süredir. Anne yeni hamileliğe ancak bu kadar sürede hazırlanabilir. Yine iki kardeş arasındaki yaş farkı çok fazla da olmamalıdır. Çocuklar arasında fazla yaş farkı olduğunda bu kez kuşak farkı ortaya çıkar. Düşünün ki iki kardeş arasında 9-10 yaş fark var. Bu fark iki kardeş arasındaki ilişkinin kopukluğuna neden olabilir. O yüzden çocuklar arasındaki yaş farkı 2.5 yaş ila 6 yaş arasında olmalıdır. Ne daha öncesi, ne daha sonrası olmamalıdır.

İlgili Yazı  Kardeş Kıskançlığı Çocuğun Psikolojisini Bozar Mı, Uzmanlar Neler Tavsiye Ediyor?

Tek çocuğa kardeş şart mı? Tek çocuk sahibi anne ve babaları en fazla düşündüren, çevre baskısı görmelerine neden olan bir başka konu ise, çocuğa kardeş gerekir mi konusudur. Tek çocuk sahibi olan çiftlerin ikinci çocuğa karar vermesindeki en büyük etkenlerden biri tek çocuğun yalnız kalmasının onu sorunlu bir çocuk haline getireceği endişesidir. Uzmanlara göre bu düşünce doğru değil. Yani tek çocuk, kardeşi olmadığında sorunlu bir çocuk olmaz. Fakat yapılan araştırmalara göre kardeşlik ilişkisinde çocukların ciddi kazanımları var. Kardeşlik önemli bir ilişkilenme. Sorumluluk paylaşımı, sorun çözme becerilerini geliştirme, duygusal olarak birine dayanmak, işbirliği yapma anlamında kardeş olmanın yaşam becerilerine katkısı çok fazla. Tek çocuk da ısrarla “kardeş istiyorum” diyorsa, çiftlerin bunu ciddiye alması gerekir. Fakat ikinci bebeği dünyaya getirdiğinizde kesinlikle bunun sorumluluğunu büyük çocuğa yüklemeyin. “sen istediğin için kardeş yaptık” demek, ikinci çocuğun sorumluluğunu büyük kardeşe yüklemek, sanki ikinci bebek onun aldığı bir kararmış gibi göstermek, çok yanlıştık. Bu sizin kararınızdır ve sahiplenmeniz gerekir. Tek çocuklar genellikle yenidoğan kardeşlerini kıskanırlar. Öncelikle bunun son derece normal, yaşanacak bir durum olduğunu bilmelisiniz. Eve yeni bir bebek geldiğinde asla büyük çocuğu yalnız bırakmayın. Daima onun yanında olan kişi, paylaşan kişi, onu rahatlatan kişi ve onu yönlendiren kişi olun. Kardeş kıskançlığı sorununu ortadan kaldırmak için büyük çocuğa küçük sorumluluklar verin.

Bir önceki yazımız olan Bebek sürekli ağlıyorsa başlıklı makalemizde hasta olduğu için ağlayan bebek ve ilgi görmediği için ağlayan bebek hakkında bilgiler verilmektedir.