Bebek & Çocuk Sağlığı

Kabakulak belirtileri, tedavisi ve aşısı

Kabakulak belirtileri ve tedavisi: Hepimiz küçükken mutlaka kabakulak geçirmişizdir. Ama eskiden kabakulak, kızamık, suçiçeği gibi hastalıklardan şimdiki gibi korkulmuyordu. Biz bu hastalıkları kolaylıkla atlatırken, çocuklarımızın başına geldiğinde paniğe kapılır, geriliriz. Öncelikle hastalığı tanımak, bu korku ve endişeyi bir nebze de olsa üzerimizden atacak, daha bilinçli anne ve babalar olarak, çocuklarımıza yaklaşacağız. Öncelikle kabakulak nedir, bunu öğrenelim. Adını kulak altındaki parotis bezlerinin şişmesinden alan kabakulak, tam bir çocukluk dönemi hastalığıdır… Kabakulak da benzer çocukluk çağı hastalıkları gibi bulaşıcıdır ve hasta çocuğun öksürerek, hapşırarak boğaz salgılarının hava yoluyla başka çocuklara bulaşmasına neden olur. Kabakulak virüsü, tükürük guddesinde şişmeden bir hafta evvel, şiştikten ise dokuz gün sonrasına dek üremesini sürdürür. Bu durum hastalığın söz konusu süreler içinde fazla bulaşıcı olduğunun göstergesidir.

Kabakulak salgını genellikle ocak ve mayıs ayları arasında artar. Anne sütü alan bebeklerde, koruyuculuk üst sınırda olduğu için kabakulak görülmez. Kabakulak hastalarının yüzde 50’si, onbeş yaşında altındadır. Yirmi yaşına gelen her 100 çocuktan 90’ı da bu hastalığı geçirmiş olur. Yaklaşık 17 gün süren kuluçka süresinde hasta kişiyle temas eden kişi, temastan 10-15 gün sonra kabakulak belirtileri göstermeye başlar. Kabakulak virüsü bilhassa tükürük bezleriyle, pankreas, çocukların yumurtalıkları, beyin dokusuyla, omiriliği saran zarlara yayılarak iltihap oluşmasına yol açabilir. Kabakulak hiç belirti verilmeden de geçirilmiş olabilir. Normal kabakulak belirtileri ise ateş, iştahsızlık, halsizlik, kas ağrıları, bitkinlik, kas ağrısı, başağrısı ve kulak ağrısı şeklindedir. Tükrük bezleri iltihaplandığı için kulak memesi hizasındaki yanaklarda şişlik görülür. Bu şişlik her iki yanakta da olabilir, tek yanakta da… Ağrı yüzünden çiğneme ve konuşma sorunu yaşayan çocuğun ateşi bir ila altı gün içinde düşmeye, şişlik de altı ila on gün içinde azalmaya başlar.

İlgili Yazı  İshal olan bebek ne yemeli

Kabakulak aşısı: Kabakulak, özellikle gelişmemiş ülkelerde, aşısız toplumlarda çocuklarda ciddi hastalıklara ve hatta ölümlere yol açabilir. Çocuk kabakulak aşısı olmamışsa kabakulak virüsü beyin zarı iltihabına neden olabilir. Bu durumda hastada baş dönmesi, şuur kaybı, başağrısı, kusma, bulantı ve ense sertliği görülebilir. Beyin dokusunun iltihaplanmasında da uyuma isteği, baş dönmesi, felç ya da havaleyle şuur bulanıklığı oluşabilir. Kabakulak tedavisi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Kabakulak nadiren de olsa sağırlık ve kısırlık gibi hasarlara da neden olabilir. Hastalığı geçiren her 100 bin kişiden 1-3 kişisi de ölür. Hamileliğin ilk 3 ayında kabakulak geçiren anne adayı düşük yapabilir. Kabakulaktan korunmanın en iyi yolu aşı yaptırmak… Kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (KKK) aşısı birlikte ve iki doz şeklinde uygulanır. Kabakulak aşısının ilk dozu bebek 12-15 aylık iken, ikinci dozu ise 4 ila 6 yaş arasında uygulanır. Fakat onbir-oniki yaşına dek ikinci doz KKK aşısı vurulmayan çocuklara bu yaşta uygulanabilir. Kabakulak aşısından bir iki hafta sonra çocukta hafif ateş ya da yanaklarında-çene altındaki bezlerde şişmeler olabilir. Başkada ciddi yan etkisi yoktur. Türkiye’de KKK aşısı sağlık ocaklarında ücretsiz yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer başlıklı makalemizde anne sütü bebekte gaz sancısı yapar mı ve gaz sancısı kaç aylıkken geçer hakkında bilgiler verilmektedir.