Doğum Sonrası

İkiz bebek bakımı

Bebek bakımı zordur. Tek bebeğe bakmak bile büyük özveri, gayret, dikkat ve özen isterken, ikiz bebek, üçüz bebek bakımı için ne kadar uğraşılması gerektiğini ancak onların aileleri bilebilir. İkiz bebek bakımı tek bebek bakımına nazaran daha fazla dikkat gerektirir. İkiz bebekler erken dünyaya gelirler. Bu yüzden doğumdan sonraki sürecin aileler açısından kolay olduğunu söylemek doğru olmaz. İkiz bebek anneleri elbette daha çok yorulup, yıpranacak. Bu nedenle daha doğumun hemen sonrasında mutlaka birilerinin yardımına ihtiyaç duyar.

Bunun için en büyük görev doğal olarak babalara düşüyor. İkiz bebek bakımı için anneye her fırsatta yardımcı olması gereken kişi ikizlerin babasıdır. Tek bebek için yapılan her şeyin iki kez tekrarlandığını düşünün. Aynı anda ağlayan, aynı anda aşılanan, aynı anda ateşlenen, aynı anda uykusuz kalan iki bebek… Arka arkaya veya aynı anda yıkamak, aynı anda beslemek ve aynı anda onları sakinleştirmeye çalışmak sadece annenin tek başına başarabileceği bir şey değildir. En azından doğumdan sonraki ilk aylarda bu pek mümkün olmaz. Bu nedenle öncelikle babanın, bu mümkün olmuyorsa bakıcı, yardımcı veya aile ferlerinden bir başkasının mutlaka annenin yanında bulunması gerekir. Anne ikizlerden biriyle ilgilenirken, örneğin onu beslerken, diğer ikiz ile bir başkasının ilgilenmesi şart olabilir. Bu anlamda ikiz bebek aileleri mutlaka görev bölümü yapmalıdır.

İkiz bebeklerin bakımını üstlenen anne çok yorucu da olsa her ikisiyle de yeteri kadar ilgilenebilmelidir. İlk aylarda bütün zamanını onlarla geçirmelidir. İsim ve kıyafet konusunda ise alışılageldiği gibi değil, uzmanlara göre ikiz bebeklere aynı kıyafetleri giydirip, benzer isimler koymak doğru değil. Birbirine yakın adlar koyduğunuz ikiz bebekleriniz, büyüdüklerinde psikolojik sorunlar yaşayabilir. Gelişim çağlarında insanların onları iki ayrı birey değil de tek bir birey olarak görmeye başlaması, ikizlerin sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Ayrıca ikiz bebeklere, ikiz çocukları diğerlerinin yaptığı gibi “ikizler” diye seslenmek yerine, isimleriyle çağırın.

İlgili Yazı  Bebek emziren anne nasıl beslenmeli

Bir önceki yazımız olan Bebek nasıl giydirilmeli başlıklı makalemizde bebeğe yeni giysi giydirirken nelere dikkat edilmeli hakkında bilgiler verilmektedir.