Bebek & Çocuk Beslenmesi

Hazır mamada katkı maddesi var mı?

Hazır mamalar konusundaki bir başka endişe ise doğal olup olmadıklarıdır. Bugün ülkemizde en çok tercih edilen hazır mama markaları Aptamil, Milupa, Bebelac ve Hero Baby markalarıdır. Bütün bu markaların ürettiği hazır mamalarla ilgili olarak üreticiler ailelere doğal ürün garantisi veriyor, “Ürettiğimiz bebek beslenme ürünleri son derece doğal” diyor. Toz şeklindeki bebek beslenme ürünlerinin doğal olmadığını, sebze meyve pürelerinin de miyadlarının çok uzun olması yüzünden yine doğal olmadığını, katkı maddeli olduğunu düşünen annelere, ünlü mama markalarının yöneticileri şu yanıtı veriyor: “Bebek besin ürünlerini katkı maddesi kullanmadan üç şekilde koruyoruz.

Bunlar kurutma tekniği, sterize ya da pastorize tekniği ve dondurarak kurutma tekniği… Kurutma tekniğinde ürünleri uygun kurutucularda toz halinde kurutuyoruz. Bu sayede üründe küf ve bakteri kalmadığı için bozulma da olmuyor. Hijyenik şartlarda uygun ambalajla dış dünyayla irtibatını kestiğimizden bu şekildeki gıdalar son kullanma tarihine kadar tazeliğini koruyor ve son derece güvenilir. Sterilize veya pastorize yönteminde de ürünlerin içindeki bakterileri yüksek sıcaklıkta yok ediyoruz ve ürünleri hava almayacak şekilde oksijensiz ortamda vakum altında kapatarak son kullanma tarihine kadar koruyabiliyoruz. Diğer yandan gıda kodeksleri bebek beslenme ürünlerinde yani mamalarda katkı maddesi kullanılmasına izin vermez.”

Bir önceki yazımız olan Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır başlıklı makalemizde Bebeğin doyduğunu en iyi nasıl anlayabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Bebeğe ne zaman hazır mama verilir