Bebek & Çocuk Beslenmesi

Hazır mama ve bebek sağlığı

Anne sütü olağanüstü yararlı bir besindir. En önemlisi de bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde en önemli etkendir. Anne sütünün yetmediği durumlarda öncelikle doğal bitki çaylarına başvurulmalıdır. Doğal bitki çayları ile anne sütü arttırılamıyor, her yönteme rağmen anne sütü yetmiyor ya da hiç gelmiyorsa, doktora danışarak, bebeğinize uygun bebek veya devam sütü başlayabilirsiniz. Seçeceğiniz devam sütünün özellikle bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahip olmasına özen gösterilmelidir. 0-6 ay arası bebekler günde ortalama 750 mililitre, 6 aydan büyük bebekler ise 500 ml süte ihtiyaç duyarlar. Bebeğimize bu kadar süt verdiğimizden kesinlikle emin olmalıyız.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için anne sütünün olmadığı, yetersiz kaldığı durumlarda bebek ya da devam sütleri bebeğimiz için çok önemlidir. Anne ve babaların hazır mamalar konusunda kafalarına takılan en önemli şeylerden biri de mamayla besledikleri bebeklerinin sağlığının nasıl olacağıdır. Her şeyden önce şunu unutmamak gerekir. Anne sütünün alternatifi olan hazır mamalar, elbette ki tam olarak anne sütünün yerini tutamaz. Mama alan bebekler daha geç acıkırlar. Çünkü midelerindeki hazır mamanın sindirilmesi daha uzun zaman alır. Yani anne sütü sindirimi çok kolay besindir ve anne sütü ile beslenen bebekler bu yüzden daha sık acıkıyorlar. Anne sütü alan bebeklerde ishal, kabızlık, alerji tarzı sorunlar son derece az karşılaşılan sorunlardır. Halbu ki mama ile beslenen bebeklerde bu hastalıklara sık sık rastlanır. Özellikle bebekler 6 aylık olduktan sonra anne sütünün koruyuculuk özelliği daha da artar. Anne sütü bebeği ishale, zatürre, enfeksiyon ve kulak iltihabı gibi hastalıklara karşı daha çok korur.

Bir önceki yazımız olan Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır başlıklı makalemizde Bebeğin doyduğunu en iyi nasıl anlayabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır