Adet ve Adet düzensizliği

Hamilelikte adet görülür mü?

Anne adayları hamileliklerinin ilk aylarında adet gördüklerini iddia etmektedir. Her vajinal kanama adet görme anlamına gelmez. Hamileliğin ilk aylarında embriyonun anne rahmine yerleşmesiyle meydana gelen implantasyon kanamasını anne adayları adet kanaması zannederek yanılmaktadır. Eğer gerçekten adet kanaması ise, hamilelik başarılı sonuçlanmamıştır.

Hamilelikte meydana gelen kanamalar durumunda doktora danışmalısınız. Çünkü nadiren de görülse ilerleyen hamilelik aylarında meydana gelen kanamalar düşük belirtisi de olabilir.

Kadınlarda hamilelik haricinde de yaşanan her kanama adet kanaması değildir. Rahim ağzında kanamaya sebep olabilecek farklı hastalıklar da yaşanabilir. Myom, kist, polip veya yara gibi durumlarda vajinal kanamalar gerçekleşebilir. Özellikle cinsel ilişki sonrasındaki hafif kanamalar sıklıkla rahim ağzı yaralanmalarından kaynaklandığı gibi, kanser belirtisi de olabileceğinden her vajinal kanamayı ciddiye almalı ve doktorunuza danışmalısınız. Adet kanamasıdır veya basit bir yara kanamasıdır diyerek umursamaz davranmayınız.

Bir önceki yazımız olan Erken yaşta adet görme başlıklı makalemizde adet görme yaşı kaçtır? ve ilk adetten sonra boy uzar mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Nişan Gelmesi Nedir?