Hamilelik rehberi Hamilelikte Sağlık

Hamilelik Döneminde Yaptırılan Testler Nelerdir?

GEBELİK TESTLERİ ( KAN VE İDRAR YOLLU GEBELİK TESTİ )

Hamilelik rahim içinde “ dış gebelik durumu üzerinde tüplerle veya karın boşluğu gibi yerde “ yerleşmiş olduğu andan itibaren trofoblast hücrelerinin HCG adı verilen hormon salgılaması ile başlamaktadır. Normalde kan ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonların artmış olduğu çeşitli testler ile gösterilmektedir. Bu işlemde vücutta bir gebeliğin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Kan ve idrarlarda bulunan HCG seviyesi bu hormona yapısal olarak benzeyen luteinizan hormonu olan LH adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile birbirine karışmasını önlemek amacıyla HCG hormonunun beta fraksiyonu yani B-HCG ölçümü yapılmaktadır.

İDRAR TESTLERİ HAKKINDA BİLGİLER;

Kanda bulunan B-HCG belli bir eşik seviyesine ulaşması ile idrar çıkmaya başlamaktadır. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte idrardaki seviye artış göstermektedir. İdrar ile yapılan gebelik testlerinin esası B-HCG varlığının veya yokluğunun saptanmasında önemli rol oynar. Çeşitli yapılan testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar gösteren idrardaki seviyeler tanıma işlevi ile doğrudan ilişkindir. Hassas bir test idrarda gebeliğin ilk dönemlerinde daha ilerlemekte ve idrar seviyesinin yükselişi ile daha geç dönemlerde gebeliği tanıyabilmektedirler.
ÖNEMLİ: İdrar testleri içerisinde ( gebelik müspet ) sonucu alınmış olduğunda hata oranı çok azdır. Lakin ( genelik menfi ) sonucu veren testlerin bir süre sonra tekrar denenmesi uygundur.
Eczaneler veya evlerde yapılan hazır testlerin idrarda gebelik test güvenilirliği %99 olarak bilinmiş olsa da, adet gecikme süresinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranı %50’lere kadar düşebilmektedir.
Laboratuvarlar üzerinde uygulanan idrarda gebelik testleri, adet gecikmelerinin dört veya beşinci gününden itibaren güvenilir sonuçlar doğurmaktadır. Bu testlerin daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve hata oranı az olan hazır test kitlerine göre daha hassas olan test biçimleridir.

İlgili Yazı  Nişan Gelmesi Nedir?

KAN TESTİ HAKKINDA BİLGİLER;

İdrar testleri B-HCG’nin varlığını veya yokluğunu ortaya çıkartabilirken, kan testleri ise kandaki seviyesini ortaya çıkartmaktadır. Bu şekilde hormon salgısının başlamış olduğu ilk dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan gebelik tanısı konulabilmektedir. Aynı şekilde gebelik olmama durumu da belirlenebilmektedir. Kanda uygulanan B-HCG testleri tek olarak gebeliğin yanı sıra, mol gebeliği, dış gebelik veya düşük gibi tanıları da belirlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Astım Krizini Önlemek başlıklı makalemizde gebelikte astım krizi hakkında bilgiler verilmektedir.