Hamilelik İstiyorum

Hamileliğin ilk belirtileri

Adet Gecikmesi
Hamileliğin kesin belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Adet döneminde karşılaştığınız açık renkte adet kanaması da gebelik belirtisidir.

Altıncı Hissiniz
Bildiğiniz gibi kadınların 6. Hissi kuvvetlidir. Bir kadın hamile olduğunu hissedebilir. Zaten büyük bir ihtimalle bu nedenle bu sayfaya gelerek bu yazımızı okuyorsunuzdur.

Hamilelik Testleri
Hamilelik kontrolünü kan testi ile öğrenebilirsiniz. Kan testi yaptığınızda 1 günlük hamileliğinizi bile öğrenmeniz mümkündür. İdrar testi ile hamileliğinizi öğrenebilirsiniz. Fakat her zaman idrar testi ile kesin sonuç alınmaz. Bu nedenle idrar testini 2-3 gün aralıklarla birkaç defa yapmanız sizi net sonuca ulaştırır.

Göğüs Hassasiyeti
Göğüslerde hissedilen ağrı, şişkinlik ve hassasiyet hamileliğin en belirgin göstergelerinden biridir. Bunlar en çok yatağa yattığınızda, banyo yaparken veya giyinirken hissedersiniz.

Yorgunluk
Halsizlik, baş dönmesi ve yorgunluk, hamileliğin en önemli belirtilerindendir. Daha erken uyuma, sabahları geç uyanma, öğlen saatlerinde yorgunluk gibi durumlarda hamilelik döneminiz başlamış olabilir.

Daha Sık Tuvalete Çıkma
Hamilelerde tuvalet alışkanlığı değişiklik gösterir. Hamile anne adayları daha sık tuvalete çıkarlar.

Mide Bulantısı
Hemen hemen hepimiz bu konuyla ilgili bir çok örneği görmüşüzdür. Genelde sabah erken saatlerde bulantı yaşanır. Fakat kişiden kişiye farklılık gösterdiği için hiç beklemediğiniz bir anda mideniz bulanabilir ve çıkarabilirsiniz.

Baş Dönmesi, Bayılma
Belirli bir süre ayakta durduğunuzda, sıra beklediğinizde, aniden ayağa kalktığınızda baş dönmesi olabilir. Baş dönmesi hamilelik belirtilerinden biridir.

Fazla Yemek Yemek
Hamilelik belirtilerinden biri de fazla yemek yemektir. Hamilelerin iştahı açılır ve normalden daha fazla yiyecek tüketme isteği artar.

Yiyeceklerden Tiksinme
Hamile bayanlar için önceden severek yedikleri bazı yiyecekler, hamilelikleri başlangıcında ve hamilelik dönemi süresince tiksinme duygusu oluşturabilir.

Kokulara Karşı Hassasiyet
Kokulara karşı hassasiyet, hamilelik belirtisi olan bir diğer unsurdur. Parfüm kokusu, yemek kokusu, vb. kokular hamileleri rahatsız edebilir ve mide bulantısına neden olabilir.

İlgili Yazı  Hamilelik belirtileri nelerdir

Kabızlık, Mide Ekşimesi
Hamilelerde kabızlık ve mide ekşimesinin sebebi, uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı uygulamasından kaynaklanır. Hamilelik ile vücutta artan hormon seviyesi hazımsızlığı arttırır. Kısa aralıklarla az yiyerek buna önlem alabilirsiniz.

Psikolojik Değişiklikler
Yine hormon artışına bağlı olarak hamilelerin ruh halinde değişiklikler gözlenmektedir. Anne adayları aniden sinirlenebilir veya strese girebilirler. Hatta mutlu bir anda kahkahalar atarken, aniden duygusallaşarak ağlayabilirler.

Ateşlenme
Vücutta oluşan ısı artışı da gebelik belirtilerinden biridir. Bu durumda bazı hamileler soğuk algınlığı ile bu durumu karıştırırlar. Ateşin uzun süre düşmemesi gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışın.

Karın Şişkinliği
Gebeliğin gözle görülür en önemli belirtilerinden biri de karın şişkinliğidir. İlk haftalarda fark etmenin zor olduğunu bilsek de, ilerleyen zamanlarda gözle görülür bir şişkinlik başlayacaktır.

Kanama
Döllenmenin ardından 9-19 gün arası vajinada kanama oluşur. Buna yerleşme kanaması denir. Korkulacak bir durum yoktur. Bu, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yapışmasından olur.

Aşermek
Normal yiyeceklerin dışında alışılmamış yiyecekleri aşermek de bir erken hamilelik belirtisidir. Bu durum baba adayları için de zor durumlar oluşturabilir. Genel olarak aşerilenler; turşu, kil, kiremit tozu, toprak, limon tuzu, nişasta, un, kabartma tozu, ve buna benzer gıda maddeleri olabilir.

Kasık Ağrıları
Ani hareketler ile birlikte sert kasık ağrıları hissedilebilir. Rahmi yerinde tutan bağlar gerildiğinden, kasık bölgesinde ağrılara sebep olurlar. Hamilelik süresince ani hareketlerden kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Doğum korkusu anne adaylarını endişelendirmemeli! başlıklı makalemizde Epidural, sezaryen bir seçim mi ve tokofobi hakkında bilgiler verilmektedir.