Hamilelik Ayları

Hamileliğin 9. ayı

Hamileliğin 9. Ayında anne;

Hamileliğin 9. Ayı; Anne adayı hamileliğinin son ayı olan bu dönemde bir an önce bebeğine kavuşmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşamaktadır. Anne adaylarının çoğunda hamileliğin 40. Haftası dolmadan önce doğum gerçekleşir. Bebek bu dönemde gelişimini tamamladığı için her an doğuma hazırdır ve fiziksel olarak tamamen dış dünya yaşam koşullarına elverişlidir. Bu dönemde anne adayı yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancılarını birbirinden ayırt edebilmelidir. Gerçek doğum sancıları düzenli olarak şiddetli sancılarla ve sürekli artış göstererek gerçekleşir. Düzensiz ve belli belirsiz hafif şiddette hissedilen sancılar yalancı doğum sancılarıdır ve istirahat edildiğinde geçer. Gerçek doğum sancıları istirahat ederek dindirilemez sürekli hissedilir ve artar. Nişan gelmesi ve sıvı akıntıları doğumun geldiğine işarettir. Bu durumda anne adayı hastaneye götürülmelidir. Hamileliğin 9. Ayında anne adayı daima doğum doktoruna yakın ve kısa süreli ulaşımla götürülecek durumda hazır olmalıdır. Doğum yaklaştıkça anne rahimin ağzı açılmaya başlar ve bu açıklık 10 cm ye ulaştığında doğumun ilk evresi tamamlanmış olur.

Hamileliğin 9. Ayında bebek;

Bebeğin boyu 51 cm olup 3000 – 3300 gram ağırlıktadır. Bebek başını doğum kanallarına yaklaştırarak kendini doğuma hazırlamaktadır. Bebek gelişimi tamamlandığı için hareketleri iyice azalmıştır. Lanugo tüylerinin neredeyse %95 i yok olmuştur. Bebeğin ilk dışkısı bu dönemde oluşmuştur. Bebeğin doğumunun hemen ardından ilk bağırsak hareketleriyle dışkı atılır. Bazı anne adaylarında doğum esnasında gelen akıntının yeşil veya kahverengiye yakın bir renk içermesi gözlemlenmektedir. Bu bebeğin ilk dışkısını anne karnında salgılamasından kaynaklanan bir durumdur.

Hamileliğin 9. Ayında doğum planlanması;

Anne ve baba adayları doğumun sezaryen doğum mu yoksa normal doğum mu olacağı konusunu çok merak etmektedir. Ve karar almakta güçlük çekmektedirler. Bu durum anne baba adayı ve doktorun ortak alması gereken bir karar olup daima doktorun önerilerinin ön planda tutulması gereken önemli bir karar aşamasıdır. Hamilelik sürecini takip eden doktor bu süre boyunca bebekte anormal bir gelişim saptamadıysa ve bebeğin kilosu normal doğuma elverişliyse, bebek başını doğum kanallarına yerleştirerek kendini doğuma hazırlamışsa büyük ihtimalle sezaryen doğum önermeyecektir.

İlgili Yazı  Hamileliğin 1. ayı

Bebeğin ters pozisyonda durması, makat pozisyonuyla doğum kanalına yerleşmesi veya yan yatıyor olması, doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olması, bebekte oksijensizlik belirtilerinin saptanması, bebeğin çok kilolu olup annenin doğum kanalından geçememesi gibi durumlarda doktor sezaryen doğum planlaması yapacaktır.

9 Aylık hamilelik süreci;

40 Hafta olan hamilelik sürecinde nadiren de olsa bu süreyi aşan anne adayları vardır. Bu durum halk arasında gün aşımı, miad aşımı, gün geçmesi veya günü dolmuş olarak adlandırılır. Yaşı 20 den küçük ve 35 den büyük olan anne adaylarında bu duruma daha sık rastlanır. 20 – 35 yaş aralığındaki anne adayları genellikle 40. Haftada doğum yapar. Beklenen doğum tarihinin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen doğum gerçekleşmediyse, NST ile bebeğin kalp atım hızı takip edilir ve amnios mayi miktarı ölçülür. Bu konuda anne adayı ve bebek sağlığı için en doğru kararı doktor verecektir. NST’ de bozulma, amnios mayi miktarında azalma varsa veya vajinal muayene sonucuna bağlı olarak suni sancı verilerek normal doğum denenir ya da sezaryen doğum yapılır. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde ilk 6 ay boyunca onu sadece anne sütüyle beslemeyi unutmayın.

Ve bebeğiniz dünyaya geldi;

Gözünüz aydın, Allah analı babalı büyümek nasip etsin…

Bu dönemden itibaren sitemizde bulunan lohusalık dönemi başlıklı makalemizi okumayı ihmal etmeyin.