Hamilelik Ayları

Hamileliğin 8. ayı

Hamileliğin 8. Ayında anne;

Hamileliğin 8. Ayı; Doğuma git gide yaklaşılan hamileliğin 8. Ayında daralan zamandan dolayı anne adayı doğum çantasını artık hazırlamalıdır. Kolostrum olarak adlandırılan bebeğin dünyaya geldiğinde emeceği ilk süt şu anda annenin memelerinde hazırdır. Anne ve bebek açısından riskli bir durum olan tansiyon artışları konusunda anne adayları dikkatli olmalı, düzenli olarak tansiyonlarını kontrol etmelidirler. 14/9 olması gereken tansiyonda düşük tansiyonun 9 u aşması durumunda doktora haber verilmelidir. Sık idrara çıkma, midede yanma ve ekşime hissi, kabızlık, başaklarda şişme ve gaz problemleri bu ayda da görülebilir. Rahmin büyümesiyle solunum zorlukları ve sindirim, dolaşım sistemindeki yüklenme rahatsız edici olabilir. Yalancı doğum sancıları olarak adlandırılan bu durumdan dolayı endişelenilmesine gerek yoktur. Eğer sıklıkla tekrar eden sancılı kasılmalar, kanlı veya pembe vajinal akıntılar ve alt karın boşluğunda ağrı hissediliyorsa bunlar erken doğum habercisi olabilir, vakit kaybetmeden anne adayı bu konuda doktorunu bilgilendirmelidir. Eğer doktor herhangi bir kısıtlama koymamışsa anne adayı bu dönemde de cinsel yaşamına devam edebilir, cinsel ilişkiye girebilir. Hamilelik döneminde cinselliği yaşamak gayet sağlıklı bir durumdur.

Hamileliğin 8. Ayında bebek;

Bebeğin boyu 48 cm olup 2000 – 2500 gram ağırlıktadır. Bebeğin büyüyüp ağırlaşmasıyla rahimde kapladığı alanın büyük bir kısmını işgal etmesinden dolayı hareketlerinde azalma gözlemlenebilir. Bu durum endişe edilmesi gereken bir durum değildir. Anne adayı bu dönemden itibaren bebeğinin hareketlerini sıkı takip etmelidir. Bebekte normale göre daha fazla hareket veya hiç hareket etmeme gibi durum hissedildiğinde anne adayı 1 bardak süt içmeli ve bir sat içinde bebeğin hareketlenmesini beklemelidir. Bu durumda dahi bebek hareket etmiyorsa doktora başvurmak gerekir. Doktor bbeğin sağlık kontrolü için anne adayında bazı kontroller yapacaktır. Bu dönemde anne adayının cildindeki kırışıklıklarda azalma gözlemlenir ve cilt eski dönemlere göre daha yumuşak ve pürüzsüzdür. Bebeğin yağ ve kas dokusundaki artış hızlanmaktadır. Sırt ve omuz bölgesi haricinde vücudunun geri kalan kışından lanugo tüyleri dökülmeye başlar. Bebek içinde bulunduğu amniotik sıvıya idrarını yapar. Bebeğin bu dönemde kemik gelişimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır, anne adayı yeterli kalsiyumu alamaz ise bebek annesindeki mevcut kalsiyumu çekeceği için doğumdan sonra annesinde kalsiyum eksikliğinden dolayı çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Anne adayı bu dönemde bol bol süt ve süt ürünleri tüketmelidir.

İlgili Yazı  Hamileliğin 2. ayı

Hamileliğin 8. Ayında beslenme;

Hamilelik döneminde anne adayına ve bebeğe zarar vereceği için tüketilmemesi gereken gıdalar;

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, yüksek civa içeren derin su balıkları, deniz kabukları, çiğ ya da az pişmiş et, tavuk ve balık, çiğ veya az pişmiş yumurta, sakatatlar, çiğ salam, sosis, sucuk, pastırma, gereğinden fazla çay, kahve ve bitki çaylarıdır. Kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Anne adayı bu dönemde bol bol su içmelidir ve sıvı ihtiyacını karşılamalıdır. Çay ve kahve gibi içeceklerde günde 2 bardak veya fincan sınırı aşılmamalıdır. Hamilelik süreci boyunca anne adayı mümkün olduğunca stresten uzak durmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 9. ayı başlıklı makalemizde 9 Aylık hamilelik süreci, Hamileliğin 9. Ayında bebek ve Hamileliğin 9. Ayında doğum planlanması hakkında bilgiler verilmektedir.