Hamilelik Ayları

Hamileliğin 7. ayı

Hamileliğin 7. Ayında anne;

Hamileliğin 7. Ayı; Anne adayı bu dönemde 3. Trimester dönemine girmiştir. Bu dönemin bitiminde doğum gerçekleşecektir. Anne adayının yorgunluk hissinde artış meydana gelmektedir. Bel ve sırt ağrıları şiddetini artırır, hormonel değişimlerden dolayı vajinal kanama meydana gelebilir. Pamuklu ve organik iç çamaşırları tercih edilmelidir. İmkânlar uygun ise satın alınan iç çamaşırlarında kullanılan renklendiricilerin ve kumaşın oeko-tex100 sertifikalı olmaları anne adayının sağlığı ve bebek sağlığı için önemlidir. Oeko-tex100 sertifikasına sahip üreticilerin ürettiği ürünler kanserojen madde içermez ve antialerjik üretim standartlarına uygun üretim koşullarında üretilmektedir. Hijyene dikkat edilmesi çok önemlidir. Parmaklarda ve ellerde kasılma ve ağrılar hissedilebilir.

Pre-eklampsi nedir?

Hamilelik sürecinde oluşma ihtimali olan gebelik zehirlenmesi durumudur. Bu zehirlenmenin belirtileri; Sabah saatlerine el ayak ve yüzlerde aşırı şişme, aşırı kilo artışı, Sık ve şiddetli baş ağrıları, yüksek tansiyon ve görme bozukluklarıdır. Bu belirtilere rastlayan anne adayı vakit kaybetmeden hamilelik sürecini takip eden doktoruna haber vermelidir.

Hızla büyüyen anne rahminde Braxton-Hicks olarak adlandırılan düzensiz kasılmalar meydana gelebilir. Hazımsızlık, mide yanması, ayaklarda ödem, bel ağrıları, kaşıntılı cilt çatlakları, basur, varis ve bacak krampları hamileliğin son 3 ayında anne adayında önceki dönemlere göre daha sık görülen şikâyetlerdir.

Hamileliğin 24. Ve 28. Haftaları arasında halk arasında bilinen şekerli su testi ağızdan alınan 50 gr glikoz ile 1 saatlik yapılan test bu dönemde uygulanmalıdır. Glikoz taraması 140 mg / dl’den fazla saptanan anne adaylarındae 100 gr. glikoz ile 4 saatlik yükleme testi yapılır. Çıkan sonuca göre hamileliğe bağlı şeker hastalığı (gestasyonel diyabet) tanısı konur ve sonuçlar değerlendirilerek tedaviye uygulanır.

Hamilelikte kan uyuşmazlığı gibi bir durum söz konusu ise, yani anne adayının kan grubu RH- ise, bebeğin kanını etkileyecek antikorların oluşumunu engllemye yönelik RH immunglobülin aşısı uygulanmalıdır. Fakat bebein kan gurubu RH+ ise, anne adayında doğumdan sonra tekrar RH immunglobülin aşısı uygulanmalıdır. Adet dönemindeki gibi kanamalar oluyor ve 4-5 saatte tekrar ediliyorsa, vajinadan az da olsa su gelmesi, kanlı akıntı gibi durumlar varsa erken doğum riski habercisi olabilir ve vakit kaybetmeden anne adayının hamilelik sürecini takip eden doktorunu bilgilendirmesi gerekir. Bu durumda NST (Non Stress Test) uygulanır veya vajinal muayene yapılarak tedavi uygulanır.

İlgili Yazı  Hamileliğin 4. ayı

Hamileliğin 7. Ayında bebek;

Bebeğin boyu yaklaşık 40 cm olup 1000 – 1500 gram ağırlıktadır. Hamileliğin 7. Ayında dünyaya gelen bebeklerin doğumdan sonra yaşama şansı %90’dır. Bebek kendini dış dünyaya hazırlamak için anne karnında kilo alımına başlamaktadır. Bebeğin yüz siması dış dünyadaki halinin aynısını almıştır. Kas dokuları artmıştır ve tüm hızıyla yağ depolamaya devam etmektedir. Saçları hızla uzamaktadır. Bebek hareketleri dışarıdan fark edilebilir. Karaciğer, akciğer ve bağışıklık sistemi olgunlaşmaktadır. Dışarıda ani ışık yanması veya ani kararma gibi durumlara gözlerini açıp kapatarak tepki verebilir.

Hamileliğin 7. Ayında beslenme;

Anne adayının bilinçli ve sağlıklı beslenmesi, doktorunun önerdiği beslenme ve diyet programına uyması, kendi sağlığı için olduğu kadar bebeğinin anne karnındaki veya dış dünyadaki sağlıklı gelişimi için önemlidir. Hamilelik döneminde anne adayının yetersiz kilo alımı ve dengesiz beslenmesi gibi durumlarda erken doğum veya düşük riskinde artış meydana gelir. Haddinden fazla kilo alımı durumunda ise bebeğin fazla kilo almasından dolayı sezaryen doğum gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 8. ayı başlıklı makalemizde Hamileliğin 8. Ayında bebek ve Hamileliğin 8. Ayında beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.