Hamilelik Ayları

Hamileliğin 6. ayı

Hamileliğin 6. Ayında anne;

Hamileliğin 6. Ayı; Hamileliğin 6. Ayında anne adayında kilo artışı meydana gelir. Düzenli kilo artışı ayda 2 KG olmalıdır. Bu arada anne karnındaki bebek de kilo almaya başlamıştır ve bu nedenle hareketleri önceki aya göre daha şiddetli hissedilebilir. Önceki aylarda anne adayı bebeğinin hareketlerini kendisi hissetmekte ve bu durumun heyecan ve mutluluğunu yaşamaktaydı, hamileliğin 6. Ayından itibaren baba adayı elini eşinin karnına koyarak bu heyecan ve mutluluğa ortak olabilir.

Anne adayında bacak kramplarında artış meydana geleceği için magnezyum ve kalsiyum alması bacak kramplarının azalmasını sağlayacaktır. Doğumdan sonra geçecek olan varis başlar bu durumdan endişelenmeye gerek yoktur, yapılan istatistiklere göre hamilelikte oluşan varislerde doğumdan sonra kalıcı olana rastlanmamıştır. Sırt ağrıları aynı şiddette devam etmektedir. Diş etlerinde küçülme hissi verecek düzeyde çekilmeler oluşup kanamalar meydana gelebilir. Ciltte özellikle yüzde sivilceler oluşur veya mevcut sivilcelerin sayısı artar.

Hamileliğin 6. Ayında ses enerjisinden yararlanarak uygulanan renkli doppler ultrasonografi yapılabilir. Bu uygulama radyasyon içermediği için güvenlidir, anne adayına veya bebeğe zarar vermez. Bu uygulama ile bebek kalbinde yapısal bozukluk olup olmadığı anlaşılabilir. Bebek kalbinin ultrasonografide en iyi değerlendirildiği dönem hamileliğin 22. Ve 24. Haftalarıdır. Bu dönemde hem anne adayının hem de bebeğin gerekli damarlarının dopperleri yapılabilir. Rahimi besleyen damarların dopperlerinden doğacak bebeğin kilosunun yeterli olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Hamileliğin 6. Ayında anne cildi;

Hamilelik sürecinde anne adayının cildi diğer dönemlere göre daha aktiftir. Hızla büyüyen memeler ve gerilen karın bölgesinde kaşıntılar meydana gelir. Hormonel değişimlerin sebebiyle ciltte hassasiyet artmaktadır ve büyüyen karın ve memelerde çatlaklar oluşacaktır. Badem yağı kullanarak çatlaklar ın kalıcılığı önlenebilir, lohusalık döneminde cilt eski pürüzsüzlüğünü kazanacaktır. Kan akımındaki artış ve ter bezlerinin çalışmasındaki hızlılık sebebiyle meme altlarında, kasıklarda ve cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı kaşıntı ve döküntüler olabilir. Dolayısıyla cilt mantarı oluşma ihtimali vardır. Avuç içi ve ayaklarda kızarıklık ve kaşıntı olmasının sebebi östrojen miktarının yükselmesidir. Doğumdan hemen sonra kısa bir sürede kaybolacağı için endişe endişelenilmesine gerek yoktur. Anne adayı bu dönemde alçak topuklu ortopedik ayakkabu giymeli ve günlük düzenli olarak yürüyüş yapmalıdır.

İlgili Yazı  Hamileliğin 9. ayı

Hamileliğin 6. Ayında bebek;

Bebeğin boyu 18 – 21 cm olup 400 – 600 gram ağırlıktadır. Bebeğin 5 duyusu sürekli gelişmektedir. Düzenli olarak kolları bacakları ve elleri hareket halindedir. Pankreasta insülin salgılama işlemi daha düzenli hale gelmiştir. Dış dünyada vücut ısısını dengelemek için gereken yağ depolama işlemi 5. Ayda olduğu hızda devam etmektedir. Dışarıdaki sesleri algılamaya ek olarak ışığı hissedebilir fakat karanlık ve aydınlığı gece ve gündüzü ayırt edebilmesine henüz zaman vardır. Pankreas gelişmektedir ve bilirubin salgısı artmaktadır. Göz hareketleri önceki aya göre biraz daha hızlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 7. ayı başlıklı makalemizde Hamileliğin 7. Ayında bebek, Hamileliğin 7. Ayında beslenme ve Pre-eklampsi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.