Hamilelik Ayları

Hamileliğin 5. ayı

Hamileliğin 5. Ayında anne;

Hamileliğin 5. Ayı;Anne adayı bu dönemde hamileliğinin tam ortasındadır ve bebeğin gelişimi hızla devam etmektedir. Anne karnı dışarıdan bakıldığında hamile olduğu rahatlıkla anlaşılacak seviyede büyümüştür ve hamile kıyafetleri giymenin zamanı gelmiştir. Bebek hareketleri daha net ve sürekli hissedilebilir. Uterusun öne doğru büyümesinden dolayı bel ağrıları artabilir. Rahmin büyüyüp mideye baskı yapmasından dolayı reflü oluşabilir ve anne adayı nefes almakta zorlanabilir. Reflüyü azaltmak için vücudun üst kısmı yatarken hafif yüksek tutulmalı, sık sık ve küçük porsiyonlar şeklinde yemek yenmelidir. Dudakların üst kısmında yanaklarda ve alında küçük kahverengi lekeler meydana gelebilir. Bu lekelerden dolayı anne adayı endişelenmemelidir, doğumdan sonra kendiliğinden yok olacaktır. Bebeğin hızla büyümesi sebebiyle karın kaslarında gerginlik, kalçalarda memelerde ve basen kısımlarında çatlaklıklar meydana gelebilir. Kakao yağı veya badem yağı kullanılarak çatlaklar önlenebilir.

İkili ve üçlü tarama testi;

İkili ve üçlü tarama testlerinin sonuçlarında bir problem olması durumunda hamileliğin 16. Ve 18. Haftalarında amniosentes testi yapılmalıdır. Amniosentez testi bebeğin içinde bulunduğu amnios sıvısından örnek alınarak yapılır. Ailede kromozom bozukluğu olan biri varsa, anne adayı daha önce genetik anomali hastalığı olan bir çocuk dünyaya getirmişse veya anne adayı 40 yaş civarı veya daha yüksek yaşta ise, test veya sonuçlarında herhangi bir risk bulgusuna rastlanmışsa bebeğin kromozomlarının kontrolü için Amniosentez uygulanmalıdır.

Hamileliğin 5. Ayında bebek;

Bebeğin boyu 14 – 16 cm olup 280 – 320 gram ağırlıktadır. Hareketlerinde önceki aya göre artış vardır. Dışarıdaki sesleri duyup tepki verebilir. Kalp atışları hızlanır ve bazen uyuyup uyanır. Bebek kız ise yumurtalıklarında 6 milyon yumurta hücresi oluşmuştur, bebek erkek ise testisler torbaya inmeye başlar. Lanugo tüyleri tüm vücudu kaplamıştır. Doğum sonrası bebeğin vücut ısısını dengelemek için gerekli olan yağ depolama işlemi tüm hızıyla devam eder. Amnios sıvısında meydana gelebilecek ve bebeğe zararı olabilecek herhangi bir durumdan bebeğinizin korunması için bebek vücudunun etrafında verniks kazeoza olarak adlandırılan balmumuna benzeyen kaygan bir tabaka oluşur. Bebeğin ayak izi oluşmuştur ve refleksleri gelişmiştir.

İlgili Yazı  Hamileliğin 3. ayı

Hamileliğin 5. Ayında beslenme;

Hamilelik süreci boyunca anne adayının sağlığı ve bebeğin sağlıklı gelişimi için dengeli beslenme çok önemlidir. Anne adayı stresten ve yorucu işlerden uzak olmalı, hafif egzersizler ve temiz havada yürüyüş yapmalıdır. Sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca anne adayı sigara kullanmasa dahi sigara kullanılan kapalı alanda durmamalıdır. Aşırı tuzlu yemeklerden kaçınılmalı, vitamin ve mineral yönünden zengin meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca protein yönünden zengin et ve süt ürünleri anne adayının sağlığı ve bebeğin sağlıklı gelişimine katkı sağlar. Hamileliğin 5. Ayında günde 1-2 adet ceviz ve haftada 1-2 öğün tüketimi önerilmektedir. Hamilelikte sıvı alımı çok önemlidir ve sıvı alımının büyük bir kısmı su ile karşılanmalıdır. Günde en az 10 su bardağı (2 lirte) su tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 6. ayı başlıklı makalemizde Hamileliğin 6. Ayında anne cildi ve Hamileliğin 6. Ayında bebek hakkında bilgiler verilmektedir.