Hamilelik Ayları

Hamileliğin 4. ayı


Hamileliğin 4. Ayında anne;
Hamileliğin 4. ayı; Anne adayı bu dönemde halk arasında hamileliğin balayı olarak adlandırılan 2. Trimester dönemine girmiştir. Anne adayı bu dönemde bulantı ve kusmalardaki azalmalardan dolayı eski sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Memelerde hassasiyet, baş ağrısı, kabızlık, midede ekşime ve yanma hafif şiddetle de olsa devam etmektedir. Gebelik maskesi (chloasma) anne adayının vücudunda ve yüzünde lekelenme şeklinde belirginleşebilir. Endişe gerektirmeyen bu geçici izler doğumdan sonra kendiliğinden kaybolacaktır.

Bu dönemde anne adayında kilo artışı meydana gelir ve vücutta çatlaklar oluşur. Badem yağı veya soya yağı bu dönemden itibaren kullanıldığında şişkinlikler tekrar eski hâlini alınca çatlaklıklar meydana gelmez. Badem yağı kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücutta herhangi bir yerde şişme meydana gelecekse, şişme oluşmadan itibaren kullanmaya başlamaktır. Bu yöntem en iyi sonucu verir fakat geç kalmışsanız bile şişme meydana geldikten sonra da kullanmanız yararınıza olacaktır. Bacaklardaki toplardamarlar belirginleşir ve varis meydana gelir. Bu dönemde Hermoid ve varis gizi sorunlarla karşılaşılabilir. Varis çorapları giyilmeli ve yatarken bacaklar kalp seviyesine kaldırılacak şekilde bacakların altına yastık koyulmalıdır. Sık idrara çıkma ve tansiyon düşüklüğü görülmekle beraber cinsel arzularda artış meydana gelebilir.

Bu dönemde C Vitamini eksikliği sebebiyle damarlardaki kan basıncı iki katına çıkmakta ve kan basıncı artışında burun damarlarının hassaslığından dolayı anne adayının burnunda hafif kanamalar meydana gelebilir. Anne adaylarının bazıları bu dönemde bebek hareketlerini hissedebilirken bazıları ise karında kas seğirmesi veya bağırsaklardaki gaz sebebiyle bu ses ve hareketlerin bebek hareketlei olduğunu sanabilir.

Down sendromu ve üçlü tarama testi;

Down sendromu açısından önemli olan üçlü tarama testi hamileliğin 16. Ve 20. Haftalarında yapılmalıdır. Üçlü tarama testi anne adayından alınan kan ve bebeğin ultrasonografide görüntülenen baş çevresi hesaplanıp karşılaştırılarak yapılan cerrahi bir testtir. Bu test sonucu ile bebeğin down sendromu olup olmadığı saptanır.

İlgili Yazı  Hamileliğin 6. ayı

Hamileliğin 4. Ayında bebek;

Bebeğin boyu 9 – 11,5 cm olup 100 gram ağırlıktadır. Yüzü insan yüzüne benzemeye başlamıştır. Gözler, kulaklar ve burun yüzündeki yerini almıştır. Karaciğerler safra sıvısı salgılamaya başlar ve pankreas bezinden insülin sıvısı salgılanmaya başlar. Bebeğin yuttuğu amnios sıvısı tekrar bebekten idrar olarak çıkar ve amnios sıvısına karışır. Refleksleri gelişmektedir, kaş ve gözlerini hareket ettirebilmektedir. Bebeğin cinsel organları bu ayda oluştuğu için ultrasonografide bebeğin cinsiyeti görülebilir. Tiroid bezinin gelişmesiyle tiroid hormonları oluşmaktadır.

Bu dönemde bebeğin etrafını saran lanugo tüyleri çoğalarak doğumun bir hafta öncesine kadar bebeğin tüm vücudunu sarar. Ense ve boynunun uzamasıyla başı omuzlarından uzaklaşmakta, ve başını dik tutma sağa sola çevirme öne eğme gibi hareketler yapmaktadır. Bebeğin çenesi bu dönemde belirginleşir. Bebeğin kendine özel parmak izi oluşur. Kas gelişimi güçlenmekte ve kemikleri sertleşmektedir. Bacaklarında el ve kollarında hareketlerde hızlanma başlar. Bebeğin bıyu ve plasenta boyu neredeyse aynıdır.

Hamileliğin 4. Ayında beslenme;

Anne adayı hamilelik döneminde bol bol sıvı tüketmelidir. Günde en az 2-3 litre sıvı alınmalıdır. Anne adayının hamilelik döneminde bilinçsiz kullandığı ilaçlar kendi sağlığını ve bebeğinin gelişimini tehlikeye atabilir. Sadece hamileliği takip eden doktorun önerdiği ilaçlar önerilen plana uygun olarak kullanılmalıdır.

Demir ihtiyacı hamilelik döneminde anne ve bebek için temel ihtiyaç niteliğindedir. Hamilelikte demir eksikliğinden dolayı kansızlık erken doğum riski, bebeğin yeterli kiloya sahip olamaması gibi sorunlar meydana gelebilir. Demir açısından zengin olduğu için yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğer tüketilmelidir.

Sebze ve meyvelerden edinilen demire göre hayvansal besinlerden alınan demirlerin sindirimi ve emilimi daha kolay olduğu için şartlar elveriyorsa hayvansal besinler tercih edilmelidir.

İlgili Yazı  Hamileliğin 9. ayı

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 5. ayı başlıklı makalemizde Hamileliğin 5. Ayında bebek, Hamileliğin 5. Ayında beslenme ve İkili ve üçlü tarama testi hakkında bilgiler verilmektedir.