Hamilelik Ayları

Hamileliğin 3. ayı

Anne adayı hamileliğin ilk trimesterini bu dönemde tamamlayacaktır. Anne karnında bebek henüz embriyonik dönemdedir. Dışarıdan bakıldığında anne adayının hamile olduğu anlaşılmaz.

Hamileliğin 3. Ayında anne;

Bu dönemde kabızlık, midede ekşime ve yanma hissi şikâyetlerinde artış meydana gelir. Bazı anne adayları bu dönemde hazımsızlık ve gaz problemlerinden şikâyetçidir. Memelerde hassasiyet, yorgunluk, sinirlilik, sabah bulantıları ve duygu karmaşası hamileliğin 3. Ayında artış gösterir. Anne adayı hamileliğin 3. Ayında duygusal anlamda en hassas dönemlerini yaşamaktadır. Diş etlerinde şişmeler meydana gelebilir. Anne adayı bu dönemde bebeği ve kendi diş etlerinin sağlığı için yeteri kadar flor almalıdır. Dişler düzenli olarak flor içeren diş macunlarıyla fırçalanmalı, çürükler varsa tedavi edilmelidir. Sırt ve bel ağrılarında artış olacağı gibi, bacak ve ayaklarda kramplar meydana gelebilir. Otururken bel boşluğunu desteklemek için yumuşak bir yastık kullanılması bel ve sırt ağrılarını hafifletir. Bacaklara kramp girdiğinde ayaklar yukarıya uzatılıp parmak uçları gergin tutulmalıdır. Krampları azaltmak için potasyumdan zengin besinler tüketilmelidir. Linea nigra (Hamile kadınların karnındaki koyu renkli çizgi) bu dönemde belirginleşir. Hamilelik süreci boyunca anne adayına hamilelik sürecini takip eden doktor, diyetisyen ve psikolog kendini rahat ve huzurlu hissetmesi için çeşitli egzersiz, diyet programı ve aktiviteler önerecektir. Anne adayları bu dönemde geleceğe dair bebekleriyle ilgili hayaller kurmaya ve bebeklerini şimdiden sevmeye başlar.

Hamileliğin 3. Ayında bebek;

Bebeğin boyu 5-7 cm aralığında olup 10-15 gram ağırlıktadır. Bebeğin tüm hayatî organları bu dönemde oluşmuştur. Dış cinsel organlar görülmektedir. Cinsiyet ayrımı henüz bu ayda belirlenemez. Akciğerleri narin hareketlerle çalışmaya başlamıştır ve bebek anne karnındaki amiotik sıvıyı solumaya ve yutmaya başlamıştır. Hamileliğin 12. Haftasında plasenta hormon üretimine başlar. Bu dönemde anne karnındaki bebek fiziksel yapısıyla bir insan şeklini almaya başlamıştır. Dışarıda bulunan bağırsaklar hızla karın boşluğuna ilerlemeye başlar. Böbrekler idrar üretimine başlamıştır. Dil tomurcuğu belirginleşmekte ve göz kasları oluşmaktadır. Hamileliğin 12. Haftada bebeğin sinir hücreleri hızla çoğalmaktadır. Beyin sinapsları oluşmakta sinir hücreleri arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır.

İlgili Yazı  Hamileliğin 1. ayı

 

Hamileliğin 3. Ayında beslenme;

Anne adayının bu dönemde omega 3 ihtiyacı olduğu için balık tüketmesi önerilir. Bebeğin beyin gelişimi için anne adayının haftada 2 öğün balık günde 2 adet ceviz tüketimi önerilir. Semiz otu ve ıspanak omega 3 açısından zengindir. Ayrıca anne adayı bu dönemde kalsiyum ihtiyacını karşılamak için kalsiyum yönünden sengin besinler de tüketmelidir. Kalsiyum içeren besinler; süt, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi süt ürünlerinin yanı sıra koyu yeşil yapraklı taze sebzeler anne adayının hamilelik döneminde kalsiyum ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır. Süt ürünleri yağlı olduğu içn hamilelik döneminde yağsız (light) süt ürünleri tercih edilmelidir. Light sütlerin yağı alınmış olduğu için yağlı sütlere göre daha fazla kalsiyum içermektedir. Light süt içerek ve light süt ürünleri tüketerek anne adayı hem ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamış olur hemde gereksiz yere kalori alımını (düşük yağ oranı içeren besinler tükettiği için) önlemiş olur. Hamilelik döneminde anne adayına az pişmiş et balık ve tavuk gibi gıdalar ve özellikle çiğ balık (suşi) zararlıdır. Anne adayları hamilelik süreciniz boyunca doktorlarının önerileri doğrultusunda hafif egzersizler yapmalı, mümkünse yüzmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 4. ayı başlıklı makalemizde Down sendromu ve üçlü tarama testi, Hamileliğin 4. Ayında bebek ve Hamileliğin 4. Ayında beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.