Hamilelik Ayları

Hamileliğin 2. ayı

Anne adayının hamile olduğuna kesin kararın verildiği dönem hamileliğin 2. Ayıdır. Bu dönemden itibaren 41. Haftaya kadar anne adayında birçok değişiklik meydana gelecektir. Anne adayı bu dönemde mutlaka bir kadın doğum uzmanına muayene olmalıdır. Hamileliğin 2. Ayında anne adayları adet belirtileri gibi durumlarla karşılaşacakladır, zamanla yoğunlaşacak bu durum, aslında adet görmek değildir. Birçok anne adayı bu dönemde acaba adet mi görüyorum endişesine kapılabilir.

Hamileliğin 2. Ayında anne;

Anne adaylarının küçük bir kısmı hamileliğin ikinci ayında ilk aya göre hiçbir değişiklik yaşamadan hamilelik sürecine devam ederken, anne adaylarının birçoğunda aşağıdaki şikâyetler meydana gelir;

– Meme uçlarının renginde koyulaşma

– Memelerde gerginlik ve hassasiyet

– Sabah yorgunluğu

– İştah değişikliği ve aşerme

– Ağız tadında değişiklikler

– Sabah bulantıları ve kusmalar

Hamileliğin 2. Ayında bebek;

Bebeğin boyu ortalama 1 cm – 1,5 cm arasındadır. Bebek hamileliğin ikinci ayında ultrasonografide görüntülenebilir. Kalp atışları başlar, kalpte 4 odacık oluşur ve vücuda kan pompalaması başlamıştır. Kol ve bacakları oluşmuştur fakat el ve ayak parmakları henüz oluşmamış, yumrular halinde çıkıntı yapma hâlindedir.

Hamileliğin 2. Ayında bebeğin gelişen ve şekillenen organları;

Beyin, omurilik, omurga ve sinir yolu, iç deri hamileliğin 2. Aylında gelişmeye başlar. Ayrıca deri, saç, tırnak, meme, ter bezi ve diş mineleri gelişmektedir. Kalp ve dolaşım sistemi şekillenmeye başlar. Bebeğin kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokularında şekillendirir. Dış deride bebeğin akciğer, bağırsak ve tam gelişmemiş idrar sistemi, karaciğer, tiroit ve pankreas gibi organları şekillenmeye başlar.

Koryon villus adı verilen doku ve kordon bağı; anne karnında bebeği besleyecek oksijenin bebeğe ulaşmasını sağlamaktadır ve hamileliğin 2. Ayında oluşur.

İlgili Yazı  Hamileliğin 5. ayı

Mol gebeliği (üzüm gebeliği); Hamilelik sürecinin takibinde özellikle dış gebeliğin tanısında hamileliğin 2. Ayı önemli bir dönemdir. Halk arasında üzüm gebeliği olarak bilinen mol gebeliği; erken hamilelik döneminde bazı anne adaylarının rastladığı bir rahatsızlıktır. Hastalığın saptanması gebelik sürecinin bitimine kadar takip ve tedavi gerektirebilir.

Hamileliğin 2. Ayında beslenme;

Bu dönemde anne adayları sık aralıklarla ve küçük porsiyonlarla yemek yemelidir. Mide bulantısı şikâyetlerini önlemek için zencefil içeren gıdalar, ayran, tuzlu kraker, beyaz leblebi ve taze meyve yemelidirler. Kilo kaybetme durumunda bulantı ve kusmada artış olabilir.

Anne adayları hamilelik dönemlerinde kalsiyum ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamalı, kalsiyumdan zengin besinler tüketmelidir. Hamileliğin 2. Ayında anne adayı yeterli kalsiyumu almaz ise, bebeğin gelişimi için gereken kalsiyum anneden bebeğe transfer edileceği için anne adayında kalsiyum eksikliği meydana gelebilir. Anne adayının yaşamının ilerleyen yıllarında kemik erimesi gibi kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan çeşitli ciddi rahatsızlıklara maruz kalmaması için kalsiyum alımına özen göstermesi gerekir. Bir anne adayının hamilelik döneminde günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 miligramdır. Anne adayı bu dönemde süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Sıcak çay ve kahve alışkanlığı olan anne adayları bu dönemden itibaren sıcak çay ve kahve tüketimini minimuma indirmelidir. Sigara alkol ve uyuşturucu hayatın her alanında zararlı olduğu gibi hamilelikte kat kat fazla zararlıdır ve bebekte ani ölüme, gelişme geriliğine ve sakatlığa sebep olabilir. Hafif egzersizler yapılmalı, günde en az yarım saat açık havada yürüyüş yapılmalı ve mevsim elverişli ise deniz veya havuzda yüzmeniz önerilir.

Hamileliğin 2. Ayında cinsel yaşam;

Bu dönemde cinsel yaşamınıza doktorunuzun önerileri doğrultusunda hassasiyet göstermelisiniz. Hamilelik sürecinizi takip eden doktorunuz sizin ve bebeğinizin sağlığı için uygun ve uygun olmayan durumları size söyleyecektir. Kanama, ağrı, düşük riski, enfeksiyon riski gibi durumlarda doktorunuz cinsel yaşamınıza sınırlama getirebilir.

İlgili Yazı  Hamileliğin 3. ayı

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 3. ayı başlıklı makalemizde Hamileliğin 3. Ayında bebek ve Hamileliğin 3. Ayında beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.