Hamilelik Ayları

Hamileliğin 1. ayı

Hamilelik süresi son adet tarihinizin ilk gününden başlar ve ortalama 280 gün (40 Hafta) olarak hesaplanır. Anne adaylarının çoğu 40. Haftadan önce doğum yaparlar. Az da olsa bazı anne adayları 41 – 42. Haftada doğum yapmaktadır. Anne olmaya karar veren bir anne adayı kendine alanında uzman bir doktor seçmelidir. Seçeceği doktor anne adayını en iyi şekilde yönlendirecek ve hamilelik sürecini doğum sonrasına kadar takip edecektir.

Hamileliğin 1. Ayında anne olmaya hazırlık; Hamilelikte folik asidin önemi büyüktür. Folik asit erken doğum riskini azalttığı gibi bebeğin sağlıklı gelişimi için de önemlidir. Bu dönemde folik asit açısından zengin ve önerilen besinler; kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı taze sebzeler, baklagiller ve tahıl türleridir. Hamilelikte önerilen folik asit tüketim miktarı;

Hamilelikten önceki 3 aylık sürede ve hamilelik sonrasındaki 3 aylık sürede 0, miligramdır.

Hamilelik sürecini oluşturan 3 dönem 3 trimester olarak adlandırılır. Trimester kelimesinin kökeni Latince olup 3 ay anlamına gelmektedir. Dolayısıyla 3 trimester ifadesinin Türkçemizdeki net karşılığı için 9 aylık hamlelik sürecini oluşturan 3 x 3 = 9 ay diyebiliriz.

Birinci trimester (hamileliğin ilk 3 ayı); Bebeğin organ gelişiminin başladığı ve tamamlandığı ve aynı zamanda anne adayının da hamileliğe uyum sağlamasının gerçekleştiği dönemdir.

İkinci trimester (hamileliğin ikinci 3 ayı); Bebeğin gelişimini sürdürdüğü dönemdir.

Üçüncü trimester (hamileliğin son 3 ayı); Doğum hazırlıklarının başladığı ve tamamlandığı dönemdir.

Hangi dönemde hamile kalınabilir; Bir anne adayının hamile kalmasına en elverişli dönem yumurtlama dönemidir. Yumurtlama dönemi; Düzenli adet gören kadınlarda kanama başlamadan 2 hafta önce başlar. Düzenli olarak 28 günde bir adet gören bir anne adayı tıbben doğru kabul edilen bu hesaba göre adet kanamasının başladığı günün 14. Gününde yumurtlama dönemine girmiştir. Anne adaylarına yumurtlama döneminin 2-3 gün öncesinden itibaren 2-3 günde bir cinsel ilişkiye girmesi önerilir. Her gün cinsel ilişkiye girmek baba adayında sperm sayısını azaltacağı için önerilmez. Yumurtlama döneminin 2-3 gün öncesinden itibaren 2-3 günde bir cinsel ilişkiye giren anne adayının hamile kalma olasılığı oldukça yüksektir. Anne veya baba adayında çocuk yapmaya engel (kısırlık) olması durumunda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

İlgili Yazı  Hamileliğin 6. ayı

– 28 günde değil 30 günde adet görüyorum, ne zaman yumurtlama dönemine girerim?

+ Adet kanamanızın başladığı günden itibaren 16. Günde yumurtlama dönemine girersiniz.

Hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamileliğin ilk 2 haftasında anne adayının hamileliği konusunda kesin bir saptama yapılamaz. 3. Haftada döllenme meydana gelip rahime doğru ilerler. Bir anne adayının hamile olup olmadığı hamileliğinin 3. Haftasında saptanabilir. Bebek rahime yerleştiğinde anne adayı hamileliğinin 4. Haftasındadır. İlk ultrason muayenesi ve bebeğin ultrasonda görüntülenmesi ise 5 ve 6. Haftalarda yapılır.

Üstüne görme; Anne adayının adet gördüğünü sandığı bu durum anne adayının sanki adet görür gibi sancı hissettiği fakat adet görür gibi olmaksızın çok daha az şiddette kısa süreli kanamaların yaşandığı durumdur. Bu durumda anne adayları acaba hamile değil miyim endişesine kapılabilir. Hamilelikte olağan bir durup olup endişelenilmemelidir. Kanamaların sebebi rahim içinde büyüyüp gelişen plasentanın küçük damarları yırtmasıdır.

Anne karnında bebeğin beyni ne zaman oluşur? Bebeğin beyninin oluşacağı bölüm hamileliğin 4. Haftasında meydana gelir. Sinirlerin oluşumu da bu dönemde başlar. Bebeğin boyu ultrasonogri cihazıyla görüntülenemez ve kalp atışı duyulamaz. Boyu yaklaşık 1 milimetredir.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 2. ayı başlıklı makalemizde Hamileliğin 2. Ayında bebeğin gelişen ve şekillenen organları, Hamileliğin 2. Ayında bebek ve Hamileliğin 2. Ayında beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.