Hamilelikte Sağlık

Gebelikte Astım Krizini Önlemek

Astım tedavileri için en uygun yol, ilk olarak bir kriz olmasını önleyebilmektir. Astımı tetikleyici uyarılara karşı kalmaktan kaçınmalısınız. Bu belirtileri iyileştirebilmek ve kullanmak zorunda kalmış olduğunuz ilaç miktarlarını düşürebilirsiniz.
Gebelik döneminde astım krizi ile karşılaşmamak için aşağıda belirtmiş olduğumuz maddelere özen göstermeniz gerekmektedir.


• Sigara kullanıyorsanız, hemen bırakmalısınız. Sigara içerisindeki nitokin size ve fetüse zarar vermektedir. Sigara içen insanların etrafında durmaktan kaçının. İkincil bir sigara dumanı astım krizini tetikleyebilmektedir. İkincil sigara dumanı, çocuklarınız içinde astıma ve diğer sağlık problemlerine yol açabilmektedir.
• Gastroözofajiyal gibi belirtili bir hastalığınız veya durumunuz var ise ( Örnek : Mide Ekşimesi gibi ), büyük öğünler ve yemek sonrası yatmalardan kaçınmalısınız.
• Karşınızda bulunan Soğuk algınlığı, grip ve benzeri diğer enfeksiyon hastalıklarına yakalanmış kişilerden uzak durunuz.
• Yediğiniz ya da etkisini sonradan göreceğiniz, bünyeniz üzerinde size alerji yaptıracak olan şeylerden uzak durunuz.
• Kişisel olarak sizi astıma tetikleyici olan ( kedi tüyü, egzersizler, vb gibi ) durumlardan kaçınız.
Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeler sizi gebelik durumunda karşılaşabileceğiz astım krizlerinden uzak tutmaya yarayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte mide yanması nasıl önlenir başlıklı makalemizde hamilelikte çiğ sebzelerin zararları, hamilelikte geç saatlerde yemek yenir mi ve hamilelikte iç çamaşırı seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Hamilelikte Dukan Diyeti Yorumları