Bebek & Çocuk Sağlığı

Gebelik Yorgunluğu İle Savaşmanın Yolları

Hamilelik başladığı andan itibaren, vücudunuzda bazı değişiklikler meydana gelir. Önünüzdeki 9 aylık süreçte, ruhsal, zihinsel ve fiziksel açıdan yıpranacaksınız. Özellikle ilk 3 ay içerisinde artan hormon salgılanmasıyla birlikte, pek çok sorun yaşamaya başlayacaksınız. Bu sorunlardan en temeli ve ısrarcı olanı, yorgunluktur. Gebelik yorgunluğu, annenin ekstradan progesteron salgılaması ve özellikle sık idrara çıkma isteğinden dolayı, geceleri yaşadığı uyku bölünmesi ile doruğa ulaşır. Bu sebeple, hamileliğe yeni başlayan anne adayları ilk 3 ay buna direnemez ve tüm gün yorgun dolaşır. Ancak yapabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve uygulayabileceğiniz ufak ipuçları ile gebelik yorgunluğunun üstesinden gelebilirsiniz.

Uykunuz geldiğinde uyumaya, iş yerindeyseniz öğle tatilinde yarım saat de olsa kestirmeye çalışmalısınız. İlk 3 aylık dönem, en yorucu zamanlardır, ancak ikinci 3 aylık dönem aşırı enerjik hissedebilirsiniz. Daha sonra, son 3 aylık döneme girildiğinde, büyüyen göbeğinizle birlikte yorgunluk had safhaya ulaşabilir.

Gebelikte yorgunluğun sebebi progesteron hormonudur. Ayrıca vücudunuz sizinle birlikte ikinci bir canlı için kan pompalamaya ve demir temin etmeye başlar. Bu yüzden hamilelikte sıkça görülen, demir eksikliğine bağlı anemi sebebiyle yorgun hissetmeye başlarsınız. Bulantı ve kusma hissinin artmaya başlamasıyla, vücutta dehidrasyon oluşur ve halsizlik kaçınılmaz hale gelir.

Hamilelikte yorgunluk; stres, uykusuzluk ve bebekle ilgili gelecek kaygısı da artmaktadır. Özellikle strese bağlı uykusuzluk çekiyorsanız, yorgunluk kaçınılmaz. Ama biraz dayanırsanız, hamileliğin ilk 3 ayından sonra, ikinci 3 ayda rahat edersiniz. Ayrıca her kadının hamileliği bir değildir. Bazı kadınlar hamilelikte daha az yorgunluk çeker. (bknz:
https://www.bulenttiras.com/hamilelikte-halsizlik )

Hamile olduğunu öğrenen her anne adayı mutlaka düzenli doktor kontrollerine gitmelidir. Doktorunuzun yorgunluğunuzla ilgili sebepleri araştırması ve gerekirse önlemler alması gerekir. Özelikle yorgunluk vitamin eksikliklerine bağlıysa, gerekli prenatal vitaminleri almanız gerekir. Ancak yorgunluk hamileliğin rutin sorunlarından ve sonuçlarından kaynaklanıyorsa, mutlaka dinlenmeniz gerekir.

İlgili Yazı  Bebeklerde viral enfeksiyon

Olabildiğince dinlenin. Sık sık uzanmaya ve ayaklarınızı uzatmaya çalışın. Kendinize zaman ayırın ve uykunuza gereken özeni gösterin. Uykusuz kalırsanız, bitkin düşersiniz. Eğer düzenli bir işte çalışıyorsanız, öğle tatillerinde kestirmeye çalışın; eviniz yakınsa ve araba kullanabiliyorsanız, evinize gidip dinlenin ve geri dönün. Kısa süre de olsa mutlaka ayaklarınızı uzatabileceğiniz bir ortam yaratmalısınız. Ayrıca geceleri 7 ila 8 saat uyumayı da unutmayın!

Sağlıklı beslenmek ve bol su içmek, yorgunluğun üstesinden gelmenize yardım edecektir. Bu sebeple, her besinden tüketmeye çalışın. Kendinize bir yemek düzeni oluşturun ve asla aç kalmayın. Açlık şekerinizin aniden düşmesine ve susuzluk dehidrasyona neden olur, sonuç olarak halsiz hissedebilirsiniz. Bunların yanı sıra, yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durun ve meyve, sebze, tahıl, süt ürünleri ve protein ağırlıklı beslenin. Her besin grubundan azar azar yemeye çalışın. Hazır, konserve ve paketlenmiş ürünleri hayatınızdan çıkarın. Bulantı hissinden dolayı, bol su içemiyorsanız; ayran, kefir ve şeker ilavesiz hoşaf içebilirsiniz. Hazır ve konsantre meyve suyu içmemelisiniz.

Sabırlı olursanız, hamileliğin ilk 3 ayı geride kalınca, ikinci 3 aylık dönemde rahat edersiniz. Ve üçüncü 3 aylık dönemdeki yorgunluğa tükenmemiş olarak girebilirsiniz. Ayrıca sizi halsiz bırakan ve asla azalmayan yorgunluk ve halsizlik yaşıyorsanız, mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde topuk kanı neden alınır? başlıklı makalemizde topuk kanı ile hangi hastalık bilinir, Topuk kanı ile ilgili merak edilenler ve topuk kanı işe hastalık teşhisi hakkında bilgiler verilmektedir.