Hamilelik rehberi Hesaplayıcılar

Gebelik (Hamilelik) Hesaplama İle İlgili Merak Edilenler!

Her anne adayı gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren kafasını bir çok soru kurcalamaya başlar. Acaba ne kadar sürelik hamileyim, bebeğimin boyutları nedir ve acaba bebeğim ne zaman doğacak soruları anne adaylarının en çok merak ettikleri sorulardandır. Her ne kadar son derece sağlıklı bir gebelik süreci geçirilsede anne adayları her hafta evham içerisinde bir çok sorusuna cevap arar. Taa ki bebeğini sağlıkla kucağına alana dek. Annelik aslında henüz bebek ana rahmine düştüğü andan itibaren başlar. Bunu baba adayları pek anlayamaz doğal olarak. Baba adayları ancak bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına aldıkları anda baba olduklarını hissetmektedirler. Ama anne adayları gebeliğin ilk haftasından doğuma kadar ve bebeğini kucağına alana kadar geçen süreçte de annedir.

Otomatik Gebelik Hesaplama

Artık siz bir annesiniz. Bebeğinizin tahmini doğum tarihi ve kaç haftalık hamile olduğunuz konularında bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan otomatik hamilelik hesaplaması gerçekleştirebilirsiniz:

http://cin-takvimi.gen.tr/gebelik-hesaplama

Gebelik Takviminin Oluşturulması,

Gebe olduğunu öğrenen her anne adayı için öncelikle tebrikler. Son derece keyifli ve hetacanlı bir süreç başlamaktadır anne adayı için. Gebelik takvimi hesaplamasında kadın doğum uzmanları tahmin edilenin aksine döllenme tarihini değil de son regli tarihinin başlangıç gününü baz alarak hesaplama yapmaktadırlar. Bahsedilen bu döllenme tarihi ise, çoğunlukla son regli tarihinden ortalama olarak onbeş gün sonrasıdır. Anne adayları genellikle bebeğin kaç aylık sorusuyla sıkça karşılaşsada, tıbbi olarak gebelik takvimi oluşturulurken yapılan hesaplamalarda, ay hesabı değil de hafta hesabı baz alınmaktadır. Anne adaylarının en önemli günü olan doğum ise çoğunlukla 38. hafta ile 42. haftalar arasında gerçekleşmektedir. Gerçekleşdn doğumların sadece %5’i tam hesaplanan tarihlerde gerçekleşmektedir. Bir çok doğum hesaplanmış olan gebelik takviminde bir hafta sonra ya da bir hafta önce olabilmektir. Unutulmamalıdır ki her anne ve bebeği özeldir. Bu sebeple bebeğiniz ancak hazır olduğunda gelecektir.

İlgili Yazı  Yumurtlama testi nasıl yapılır

Hesaplanan Gebelik Haftasında Sapmalara Neden Olan Unsurlar,

Gebelik takvimi hesaplarmalarında sapmalar olabilmektedir. Bu sapmalara neden olabilen unsurlar ise, tüp bebek tedavisi sonucu hamile kalınması, rutin reglinin düzensiz olması diğer bir deyimle adetlerin düzensiz olması, son regli tarihinin başlangıç tarihinin yanlış hatırlanması ve ovülasyon yani yumurtlama tarihinin gecikmesi gibi sebepler hesaplanan gebelik takviminde sapmalara neden olabilen unsurlardır. Bu tür durumlarda ise en doğru yaklaşım, kadın doğum uzmanının ultrason ölçümleri aracılığı ile gebelik haftanızı saptaması olacaktır. Kadın doğum uzmanınız, gebelik süreciniz boyunca her şeyin yolunda olduğundan emin olabilmek adına radevularınız eanasında sizden idrar testi, smear testi ve kan testi isteyebilir. Rutin bir süreç olduğundan endişelenmeyerek doktorunuzun istediği tahlilleri yaptırararak gebelik sürecinizin yolunda olduğundan emin olabilirsiniz.
Ayrıca, gebelik hesapmanızın ne kadar gerçeğe yakın olduğuna dair bir takım ipuçları da vardır. Bunlar, ceninlerin ilk kalp atışlarının duyulduğu tarih olan 9. hafta ve 12. hafta arası, bebeğinizin ilk hareketlerini hissedebileceğiniz tarih olan 16. hafta ve 22. hafta arası, kadın doğum uzmanınız tarafındam gerçekleştirilecek olan dip/uterus ölçümleri ile dibin göbeğe ulaşma tarihi olan ortalama olarak 20. hafta’dır.

Kaç Aylık Hamilesiniz?
Anne adaylarının çoğu gebelik haftasını hesapladığı halde ya da kadın doğum uzmanı gebelik haftasını söylediği halde, kaç aylık gebe olduğunu doğal olarak merak etmektedir. Kaç aylık hamileyim ? Kaç ay bitti? Kaçıncı aya girdim? Aslında bahsedilen bu aylar ve haftalar arasındaki karışıklık ile uyumsuzluk bir ayın tam dört hafta olmamasından kaynaklanmaktadır. Bir ay dört hafta üç gün sürüyor ortalama olarak. Önemli olan ise ay hesabı değil de hafta hesabıdır. Çünkü gebelik süreci kırk haftadır ve bu konuda kafa karışıklığına mahal vermemek için kadın doğum uzmanlarının ortalama olarak kabul etmiş olduğu ay ve haftalar ise şu şekildedir, dört ile beş haftalık gebeliklere bir aylık denilmektedir. Sekiz ile dokuz hafta bittiğinde ise iki ay bitmiş kabul edilir. Oniki ve onüç hafta bittiğinde üç ay bitmiş ve onaltı ile onyedi haftalar bittiğinde ise dört ay bitmiş demektir. Yirmi ve yirmibirinci haftalar bittiğinde beş ay, yirmidört ile yirmibeşinci haftalar bittiğinde ise altı ay bitmiş kabul edilir. Yirmisekiz ve yirmidokuzuncu haftalar bittiğinde yedi ay bitmiş olup, otuziki ve otuzüçüncü haftalar bittiğinde de sekiz ay bitmiştir. Otuzaltıncı hafta bittiğinde dokuz ay bitmiş kabul edilerek son aya girilmiştir. Bu hesaplama da doğum dokuz ay değil de on ay gibi oluyor. Kırkıncı hafta bittiğinde ise dokuz ay on gün denilen süre yani toplamda ikiyüzseksen gün tamamlanmış olup, bu da kırk hafta etmektedir.

İlgili Yazı  Test Yapmadan Hamile Olmanın 12 Belirtisi

Gebelik Tarihi Ne Zaman Başlar?
Çoğunlukla gebeliğin başlangıç tarihinin cinsel birleşmenin gerçeştiği tarih olduğu sanılsada bu yanlış bir bilgidir. Cinsel birleşmenin gebe kalınmasını sağladığı doğrudur ancak gebelik başlangıcı içün baz alınacak olan tarih değildir. Çünkü, bebeğin gelişim süreci son regli tarihinin ilk gününden itibaren başlamaktadır.
Gebelik Tarihi Hesaplamada Kullanılan Son Adet Tarihi Hatırlanmıyorsa,
Gebelik tarihinin hesaplanabilmesi için gerekli olan son adet tarihi şayet hatırlanamıyor ise yine de gebelik haftası belirleyebilmek için bir kaç yöntem vardır. Ama unutulmamalıdır ki gebelik takiplerinde bu tarihler oldukça önem taşımaktadır. Anne adayı iseniz ya da bebek sahibi olmayı planlıyorsanız bu tarihlere dikkat etmelisiniz. Son adet tarihi dışında gebelik hesaplamak için kullanılabilecek olan yöntemler, ovülasyon yani yumurtlama tarihi, ultrason çekimi, tüp bebek ise tüp bebek transfer tarihi, fetoskop yöntemi, mezura yardımıyla fundus-pupis mesafesinin ölçümü ve eski tür bir yöntem olan muayene yöntemidir.

Hamilelik Sürecinde Son Adet Tarihinin Önemi,
Gebelik planlaması yapan çiftlerden iseniz son adet tarihinizi takip etmeniz oldukça önemlidir. Ortalama olarak kırk hafta sürecek olan gebelik sürecinde, gebelik takipleri regli tarihiniz dikkate alınarak yapılmaktadır. Gebelik sürecinde son adet kanamasının tarihinin bilinmesinin gereklilikleri şöyledir, bebeğin anne karnında ki gelişimi son adet tarihine bakılarak yapılmaktadır. Bebek için istenebilecek olan tetkiklerin yapılacağı tarihler yine son adet tarihinize bakılarak hesaplanmaktadır. En önemlisi ise, bazı tahlillerin ve tetkiklerin yapılabilmesi oldukça kısa bir süreyi kapsadığından dolayı son adet tarihinin doğru olarak bilinmesi ve öğrenilmesi çok önemlidir. Ayrıca, gebelik hesaplamasında da son adet tarihiniz kullanılacağından bu tarih ayrıca önemlidir.

Gebelik Sürecinde Yapılması Gereken Testler,
Ortalama olarak kırk hafta sürecek olan gebelik sürecinde yaptırılması son derece önemli olan bir takım tetkikler vardır. Aile Sağlığı Merkezi tarafından hafta hafta izlenen bu süreçte, bazı tetkikler Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle takip edilmektedir. Öncelikle ilk muayenede kadın doğum uzmanınız tarafındn istenen kan testleri ile doktorunuzun değerlendirmesi sonucu isteyebileceği testler, onbirinci ve onüçüncü haftalar arasında istenen ikili test, onaltıncı ve yirminci haftalar arasında istenen üçlü ve dörtlü test, onsekizinci ve yirmiikinci haftalar arasında istenen ikinci düzey usg, yirmidördüncü ve yirmisekizinci haftalar arasında istenen şeker yükleme testi, devamında rutin kontroller ve son aylarda ise nst kontrolleri gebeliğiniz süresince yaptırmanız gereken testlerdir. Kadın doğum uzmanınızın testler ve rutin kontroller konusunda yönergelerini ve talimatlarını dinlemelisiniz. Ayrıca, yine doktorunuzun önereceği beslenme programınıza da dikkat etmelisiniz.

İlgili Yazı  Hamilelikte depresyon bebeğe zarar verir mi?

Bir önceki yazımız olan Sorularla Hamilelik Belirtileri başlıklı makalemizde hamilelik belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.