Bebek & Çocuk Beslenmesi

Emzik kullanırken nelere dikkat edilmeli

Bebeğe vereceğiniz emziği kesinlikle bal veya şekere batırmayın. Böyle yaparsanız bebeğinizin dişlerinin çürümesine ve diş minelerinin zedelenmesine yol açarsınız. Bir de bebeğin bu tatlı duruma alışması var. Bebek sürekli tatlı isteyebilir. Bebeğinizin ileride dökülecek olan süt dişlerine iyi bakmazsanız, altındaki kalıcı dişlerin zarar görebileceğini unutmayın. Emziğin temizliği de özenle yapılmalıdır. Kullandığınız emzik kauçuk ise soğuk sterilize edilecektir. Silikon emzikler ise sıcak sterilize edilebilir. Emzik sürekli temiz olsun istiyor iseniz özel yapılmış kutusuna koyabilir veya bebeğinizin giysisine tutturabilirsiniz. Bu sayede yerle temas etmesini engellersiniz.

Emzikler özellikle yeni doğan bebeklere büyük gelir. Emziğin yeni doğan bebeğin burnunu kapatmasını engellemek amacıyla arkasında bulunan plastik ağızlık kısmının büyük olmamasına dikkat edin. Fakat bebeğiniz yeni doğan değilse emziğin arkasındaki plastik ağızlık kısmının büyük olmasına özen gösterin. Bir de ortodontik adı verilen emzikler var. Bu emziklerin meme başları yassı. Bu tip emziklerin bebeğin dişleri açısından daha zararsız olduğu söylense de en iyisi buna sizin karar vermenizdir. Emzik alırken markasına ve güvenlik bilgilerine bakın. Onaylanmış güvenlik standartına uygunluğu olmalıdır. Emziğin deliklerinin olması da çok önemli. Emziğin yıprandığını hissettiğiniz an kullanmayın. Bebeğiniz küçükse kesinlikle emziği boynuna asmayın, boğulmasına neden olabilir. Emziği bebeğe vermeden önce kesinlikle mikroplardan arındırın. Bebeğiniz büyüdüğünde emzikleri çok da mikroplardan arındırmanıza gerek yok. Yere düşen emziği kesinlikle yıkayın. Emziği sürekli aynı yerde bulundurun. Bebek çok ağlamaya başladığında telaşa kapılıp, emzik aramak zorunda kalmazsınız.

En iyi emzik hangisi?

Anneler için bebeğin emzik emiyor olması çoğu kez kurtarıcı rol oynar. Bebeklerde emzik kullanımı konusunda uzmanlar fikir ayrılığına düşmüş durumda. Kimileri emzik zararlı diyor, kimileri gerekli önlemler alınması ve aşırıya kaçılmaması koşuluyla emzik kullanmanın hiçbir sakıncası olmadığını söylüyor. Siz de bebeğinize emzik vermek istiyor ama bu konuda bazı endişeler yaşıyorsanız, uzmanların şu görüşlerine kulak verin: Bebeğiniz için seçeceğiniz emzik kaliteli olmalı. Emziğin dudaklara yapışan kısmı, bebeğin burun deliklerini kapatacak şekilde olmamalı. Emziklerin bu kısımları hava geçmesi için deliklidir. Silikon ve kauçuk diye iki çeşit emzik bulunuyor. Kauçuk emzik doğal maddeden yapılıyor. Dayanıklı ve oldukça elastiktir. Bebeğiniz diş çıkarma döneminde ise kauçuk emzik kullanın. Fakat kauçuk emziklerin çabuk bozulduğunu unutmayın. Zira bebeğin tükürüğünü veya yıkandığında suyu içlerine emiyorlar. Silikon emzikler ise silisyum maddesinden üretiliyor. Ancak diş çıkaran çocuklar bunu ısırdıklarında kolayca bozuluyorlar. En doğrusu silikon emzikleri dişsiz bebeklere vermek… Damaksız emzikler ise anne memesine benziyor ve bu nedenle daha fazla kullanılıyor. Fakat bu tip emziklerin bilhassa 1 yaş üstü çocuklarda damağa baskı yapması yüzünden damak yapısını ve bebeğin üst ön dişlerini bozma ihtimali çok yüksek. Uzmanlar damaksız emzikleri 1 yaş üstüne önermiyor. Damaklı emzikler ise iki-üç yaş arasında dahi güvenle çocuğa verilebilir. Damağa iyi yerleştiğinden damak bozukluğuna yol açmaz. Şayet bebeğiniz geceleri emziksiz uykuya geçemiyorsa, damaklı emzik kullanabilirsiniz. Ancak bebek uykuya geçtikten sonra yavaşça emziği alın.

İlgili Yazı  Hazır mama ve bebek sağlığı

Bir önceki yazımız olan Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır başlıklı makalemizde Bebeğin doyduğunu en iyi nasıl anlayabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.