Kadın Hastalıkları

Düşük ve kürtaj

Çok sık kürtaj yaptırmak elbette ki zararlıdır. Kürtaj bir korunma yöntemi değil, istenmeyen gebelikten kurtulma yöntemidir. Bir kadına ne kadar sık kürtaj yapılırsa, rahim iç kısmındaki tabaka o kadar çok incelir. Bunun sonucu olarak da çok kürtaj yaptıran kadının hem yeniden gebe kalmasında sorun olabilir ve hem de rahmin içinin aşınıp birbirine yapışması riski artar. Bunun sonucu olarak da zamanla başka sağlık sorunları ortaya çıkar. Halk arasında ilk kürtajdan sonra ikinci kez gebe kalınamayacağına dair bir söylenti vardır. Şayet ilk kürtaj uygun yöntemle, uygun şartlarda yapılmışsa, hasta da şartları yerine getirmişse, ikinci gebelikte sorun yaşanmaz. Diğer yandan düşük yapan her kadına kürtaj yapılmaz. Bugün düşük yapılan her 100 kadından sadece 10’una kürtaj yapılır. Zira kendi kendine başlayan, doktor müdahelesi olmayan düşüklerde kürtaja gerek yoktur. Fakat o an düşürülemeyen, düşmesi zor gözüken gebeliklerde doktor yardımı gerekir. Özellikle 6. haftadan sonraki ve 18. haftadan önceki düşüklerde, düşüğün kendi kendine tamamlanması ihtimali biraz zor. 6. haftalıktan önceki düşükler kendiliğinden doğal bir şekilde gerçekleşirken, kendi kendine tamamlanması zor olan veya imkansız olan düşükler için doktor kürtaj yapıyor, rahmi temizliyor.

Kürtaj kanunu: Kürtaj kimlere uygulanabilir veya kaç yaşından itibaren kürtaj yapılabilir? Kürtaj yani istenmeyen hamilelik sonlandırılması uygulaması, 18 yaşından küçük veya 18 yaşından büyük, buluğ çağını geçen herkese yapılabilir. Ancak kürtaj yaptırmanın bazı yasal prosedürleri bulunuyor. Eğer kürtaj yaptıracak kadın 18 yaşından büyükse ve bekar ise sadece kendi rızasıyla kürtaj yaptırabilir. Ama 18 yaşından büyük ve evliyse, kürtaj yaptırmak için hem kadının ve hem de kocasının onayı gereklidir. Kürtaj yaptıracak kadın 18 yaşın altındaysa kesinlikle anne ve babasının onayı istenir. Türkiye’de kürtaj yaptırmanın yasal sınırı vardır. Kadınlar 10 haftaya kadar kürtaj olma hakkına sahiptirler. Ancak örneğin tecavüz sonucu gebelik oluşmuşsa, mahkeme kararıyla 10 haftadan büyük gebelikler de kürtaj ile sonlandırılabilir. Yine gebelik takibi sırasında bebekte bir anomali durumu varsa ve üç uzman doktor tarafından bu durum onaylanmışsa, 10 haftadan büyük dahi olsa gebelik sonlandırılabilir. Kürtaj aslında ağrılı bir işlem. Bu nedenle mutlaka anestezi altında yapılmalıdır. Kürtaj lokal veya genel anestesi ile yapılabilir. Ancak uzmanların tavsiyesi, genel anestesi altında yapılmasıdır. Zira lokal anestezide dahi hastanın ağrı hissetmesi ihtimali vardır. Bu yüzden doktor da rahat işlem yapamayabilir. Koldan uygulanan ilaç ile uyutulan hastaya 10-15 dakika süren bir işlem ile kürtaj yapılır. Genel anestezi ile kürtaj olan kadın 20-25 dakika sonra kendine gelir ve hiçbir şekilde ağrı hissetmez. Verilen anestezi ve güçlü ağrı kesiciler sayesinde, kürtajın ağrılı evresi rahat geçirilir. Kürtaj yapıldıktan sonra iki üç gün hafif kanama olabilir. Kürtaj olan kadının hafif kanaması bir haftadan fazla sürmez.

İlgili Yazı  Yumurtalık kanseri nedir? Belirtileri ve tedavisi

 

Kürtaj kaçıncı aya kadar yapılır? Kadınların korkulu rüyası istenmeyen gebelik, istenmeyen gebeliklerin sonu da genellikle kürtaj olur… Kürtaj, hamile kalan kadına rahim içinden yapılan müdahale ile rahmin içindeki herhangi bir dokunun alınmasıdır. Eskiden kürtaj yaptırmak hem zor, hem can yakan ve hem de uzun süren işlemdi… Tıp çok ilerledi ve kürtaj eskisi gibi zor ve ağrılı değil… Hem kadın doğum uzmanı doktor açısından ve hem de kürtaj yaptıran kadın açısından oldukça kolay, güvenli ve kısa süren bir işlem… Peki kürtaj hamileliğin kaçıncı haftasında yaptırılabilir. Uzmanlar, gebeliğin 4. haftasından itibaren kese görünmeye başlandığından, kürtajın başlama sınırının da dördüncü gebelik haftası olması gerektiğini söylüyor. 4. gebelik haftasından önce kürtaj yaptırmak, hamileliği ortadan kaldırmayabilir. Kürtajın üst sınırı ise 10. haftanın sonrası. Kısacası kürtaj yaptırmak için en ideal gebelik haftası 5. ve 6. gebelik haftası… Bu haftalarda gebelik ne çok büyük, ne de çok küçük… Gebelik büyüdükçe, 8. haftalık, 9. haftalık veya 10. haftalık olduğunda, kürtaj sırasında komplikasyon olma ihtimali de güçleniyor. Bu nedenle kürtaj yaptırmak isteyen kadınların, bu haftalara gelmeden ve 4. hafta bittikten sonra doktora başvurmalarında yarar var.

 

Kürtaj sonrası parça kalması: Kürtaj yapılan kadınlarda karşılaşılan sorunlar arasında içerde parça kalması, kanama, yapışma ve aşerman sendromu (rahim içi yapışıklık) riski bulunuyor. Kürtaj sonrası parça kaldığı nasıl anlaşılır. Eğer kürtajda parça kalması sorunu olmuşsa bunun nedeni, kürtajın ya çok küçük gebelikte veya çok büyük gebelik haftasında yapılmış olmasıdır. 5 haftanın altındaki gebeliklerde veya 8-10 gebelik haftası civarında yapılan kürtaj esnasında içerde yani rahimde parça kalabilir. İçerde parça kalmasının vereceği rahatsızlık, kürtaj yaptıran kadının yeniden doktora gitmesini gerektirecek kadar sıkıntı yaratabilir. Zaten kürtaj yapıldıktan sonraki bir hafta 10 gün içerisinde kontrole gitmek gerekir.   Kürtajı yapan doktor, kürtaj olan kadına kontrol zamanını mutlaka söyleyecektir. Bir kadının kürtaj olduktan itibaren yaklaşık üç günden sonra sürekli kanamaları oluyorsa, kanama koyu renkli ve adet kanamasından fazla ise içerde parça kalmış demektir. Tedavisi de doktora gidip, hekimin ultrason ile parçayı tespit edip kürtaja benzer küçük bir işlemle parçayı alması şeklindedir. Bazen kadının anatomik yapısına bağlı olarak rahim ağzında darlık görülebilir. Bu nedenle kürtaj için rahim ağzından içeriye girilemez. Böyle bir hastaya müdahele yapmak doğru değildir. Önce, rahim ağzını açacak ilaç uygulanmalı, sonra gerekirse birkaç saat veya birkaç gün sonra işlem uygulanmalıdır. Kürtajdan sonra dikkat edilmesi gereken şey ise hastanın kesinlikle bir hafta boyunca denize, havuza, su dolu küvete girmemesi, cinsel ilişkide bulunmamasıdır. Zira enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir. Kürtajın üzerinden bir hafta 10 gün geçtikten sonra hasta kişi yüzebilir, cinsel ilişkiye girebilir. Kürtajdan 10 gün sonra doktor kontrolüne gidilmesi gerektiği de asla unutulmamalıdır.

İlgili Yazı  Miyom nedir, neden olur ve tedavisi

Bir önceki yazımız olan Polikistik over sendromu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.