Bebek & Çocuk Sağlığı

Doğuştan Sünnetli Bebekler İçin Cerrahi Müdahale

Erkek çocuklarda görülen ve doğumsal bir durum olan doğuştan sünnet zamanında tedavi edilmesi gerekiyor. Sağlıklı erkek çocuklarda üretra denilen idrar borusu, ucuna kadar geliyor. Ancak bazen bu boru uçta değil, daha aşağıda kesiliyor.  Bu durumdan dolayı eğriliğe de yol açıyor.

Doğuştan sünnetli olarak tanımlanan bu doğumsal anormallinin tedavisi kesinlikle yapılması gerekiyor. Doğuştan sünnet üçe ayrılmakta. Hafif, orta ve ağır olmak üzere. çocukların gelecekteki cinsel hayatı açısından önem taşıyor.

Bu rahatsızlığın görüldüğü bebeklerde belirli bir dönemde ameliyat edilmesi sağlık açısından olumlu ve zorunlu. Genellikle ilk senesinde ameliyat gerçekleşiyor.

Cerrahi sırasında; sünnet derisi boru şekline getirilerek eksik olan idrar borusu tamamlanıyor. Ağır doğuştan sünnetli türleri, büyük önem taşımakta. çünkü bu çocuklarda cinsiyet gelişim bozuklukları yani şüpheli olan genital yapıya rastlanabiliyor. İnmemiş testis varlığının kontrol edilmesi gerekiyor. Böyle bir durumda cinsiyet gelişim bozukluğu riskinin arttığının ve mutlaka kromozom analizi yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer başlıklı makalemizde anne sütü bebekte gaz sancısı yapar mı ve gaz sancısı kaç aylıkken geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Bebeklerde altıncı hastalık tedavisi