Adet ve Adet düzensizliği Doğum Sonrası

Doğumdan sonra adet görme

Hamilelik nedeniyle yaklaşık bir yıl süren adet görememe durumu artık sona eriyor. Gebelik döneminde adet göremeyen ve belki de bu konuda hayli rahat eden anneler için adet görme vakti geliyor… Gebelikten sonra ilk adet kanaması genellikle doğumdan sonra ki üçüncü aydan itibaren başlıyor. Hamilelik sonrası adet düzeninin yeniden başlamasıyla düzenli olarak sürmesi sizin bebeğinizi emzirme sürenize ve emzirme sıklığınızla çok alakalı. Doğumdan hemen sonra başlayan kanama, adet kanaması değildir.

Bildik regl kanamasından daha çok olan ve 6 haftaya kadar sürebilen loşia adlı bu akıntı şeklindeki kanama başlarda kırmızıdır. Sonraki günlerde pembe, kahverengi ve son günlerde de sarı beyaza dönüşür. Lohusalığın ilk günlerinde başlayan loşia kanama devam etse dahi hamile kalma ihtimaliniz var. Hamileliğin sona ermesinin üzerinden 8 ila 16 hafta arasında bir süre geçtikten sonra ilk regl ve yumurtlama başlar. Bebeğini emziren annelerin ilk adet ve ilk yumurtlama süreleri çoğu kez gecikebilir. Bebeğiniz sadece sizin sütünüz ile besleniyorsa, genelde doğumdan sonraki altı ay içinde regl başlaması ve düzenli adet görme pek mümkün olmaz. Böyle bir şey başınıza geldiyse sakın telaşlanmayın. Zaman içinde regl düzene girecek… Kimi annelerin doğumdan sonraki ilk adet kanaması on sekizinci aya kadar başlamaz. Bebeğini hiç emdirmeyen kadınların doğum sonrası ilk adeti ise genelde bir iki ay içinde başlıyor.

Bir önceki yazımız olan Doğumdan sonra korunma yolları başlıklı makalemizde doğum sonrası yöntemleri anne sütünü etkiler mi ve gebelikten sonra adet görememe hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Yazı  Anne sütü ne kadar faydalı?