Bebek & Çocuk gelişimi

Çocukların yetenekleri nasıl anlaşılır?

Hayatımızın en değerli varlıkları olan çocuklarımızın en iyi şekilde eğitim görmesini, müziğe, resme veya bir başka sanat dalına, spor dalına ilgi duymasını, yetenekli çocuk olmasını hemen hepimiz isteriz…. Peki ama bizim istememiz yeterli mi? Uzmanlara göre elbette ki bu sorunun cevabı hayır… Çocuğunuzun yeteneğini ortaya çıkarmak, nelere ilgisi olduğunu anlamak, yeteneği olduğu konulara yönlendirip teşvik etmek konusunda anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Ancak çocuğun hobi tercihini ebeveynlerin değil çocuğun bizzat kendisinin yapması gerekiyor. Çocuğunuzu henüz bebeklik döneminden itibaren fiziksel gelişimleriyle sağlıklarına çok dikkat eden anne ve babaların, aynı özeni kişilik gelişimlerine de göstermeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu konuda yapılacak en iyi şeyin de çocuğun kendisine olan güven duygusunu geliştirmede destek sağlamak olduğunu belirtiyor.

Kendisine güven duygusu gelişmiş olan çocuklar hedef belirlemek, bu hedefiyle ilgili karar almak, hedefine ulaşma konusunda harekete geçmek konusunda daha başarılı oluyor. Çocuğunuzun ilgi duyduğu bir hobi ile uğraşması onu sadece eğlendirmez. Diğer yandan da yeteneğini sergileyerek, ne kadar yaratıcı ve başarılı olduğunu gözler önüne serer. Bu durumda çocuğun kendine olan güveni daha da artar. Örneğin gitar çalmak, piyano veya keman çalmak veya herhangi bir enstrüman çalmak, okul korosunda veya özel bir müzik merkezindeki koroda şarkı söylemek, tiyatro oyununda rol almak, resim veya bale yapmak, ya da başka dans gösterilerini başarmak, takım veya bireysel spor dallarından biriyle uğraşmak, teknoloji ile ilgili bir kursa katılmak, anne ve babaların, çocuklarını doğru yönlendirecekleri hobiler olabilir. Çocukların yetenekleri, yani becerileri henüz anaokulu döneminde ortaya çıkmaya başlıyor. Bu nedenle ailelerin, çocuklarının yeteneği konusunda öğretmenlerden yardım almaları gerekir. Dersler sırasında öğrencilerini takip eden öğretmenler, bu konuda en iyi gözlemcilerdir. Bir çocuğun herhangi bir sanat veya spor dalına ilgi duyması onun derslerdeki başarısını da arttırır. Sürekli ders çalışıp, ödev yapmaktan sıkılan çocukların, bu görevlerini yerine getirdikten sonra yetenekleriyle ilgili bir dalla uğraşacaklarını bilmeleri, onların derslerini ve ödevlerini kısa sürede tamamlamalarını sağlayacaktır. Ayrıca bir hobisi olması çocuğun, okul, ders ve ödev dışında kalan zamanını televizyon ve bilgisayar başında geçirmesini de engelleyecektir. Kısacası çocuğunuz okulda istediğiniz başarıyı yakalamayabilir. Ama onun mutlaka en az bir konuda yeteneği vardır. İzin verin hoşlandığı hobi ile uğraşsın ve yeteneği ortaya çıksın. Yetenekler doğuştan da olabilir, sonradan da kazanılabilir. Önemli olan ortaya çıkarılmasıdır.

İlgili Yazı  Çocukların uyuduğu odada gece lambası kullanmak doğru mu?

Bir önceki yazımız olan Bıngıldak ne zaman kapanır başlıklı makalemizde bebeğin bıngıldağı keç kapandı ve bıngıldağın erken kapanması hakkında bilgiler verilmektedir.