Bebek & Çocuk Beslenmesi

Çocuklarda iştahsızlık sebepleri ve tedavisi

Çocuklarda iştahsızlık sebepleri

İştahsız, yemek yemeyen çocuklar anne ve babalarını çok üzer, çok yıpratırlar. Hatta halk arasında ünlü bir deneyim vardır. “Birine beddua edeceksen, (Allah sana yemeyen çocuk versin) de” denilir. İşte iştahsız çocuk ile uğraşmak böylesine zor bir durumdur. Çocuklarda iştahsızlığın değişik nedenleri var. En ciddi nedeni azalan ihtiyaç.

Çocuklarda bazen bu ihtiyaç azalır, bazen artar. İştahsızlığın diğer nedenleri mevsim değişikliği, ailenin yaşamında bir değişiklik olması, çocuğun hastalanması, örneğin üst olunum yolu enfeksiyonu ya da mide ve bağırsak enfeksiyonu geçirmesi iştahını azaltır. Triod ve bağırsak hastalıkları ile yiyecek alerjileri de de sürekli iştahsızlığa yol açabilir. Şayet çocukta sürekli devam eden bir iştahsızlık var ise büyüme sorunu ve daha ciddi sorunlar düşünülmelidir. Çocuktaki iştahsızlık uzun süredir devam ediyorsa ve çocukta başka sorunlar da var ise o vakit ayrıntılı bir inceleme yapılması gerekir. Uzun süreli iştahsızlık yapısal bir şey de olabilir. Örneğin anne ve babanın veya kardeşin iştahsız olması, çocuğun da iştahsız olmasını normal kılıyor. Diğer yandan evde anne ile çocuk arasında yiyecek savaşı yaşanması, yemek yeme konusunda çocuğa sürekli ısrar edilmesi sonucu ortaya çıkan psikolojik sorunlar da iştah sorununa yol açabilir. Elbette iştahsız bir çocuğu beslemek çok kolay bir şey değildir. Bu konuda yapılacak en doğru şeylerden biri çocuk daha çok küçükken, yani bebeklik döneminde gerekli tedbirleri almaktır. O küçük yaşlarda yediğini bilen, acıktığını bilen, doyduğunu bilen, doyduğunda durmasına izin verdiğiniz çocuklar yetiştirirsek, iştah konusunda ileride daha rahat ederiz.

İştahsızlık nasıl giderilir
Yeni doğan bebeklerde gerek doğumun hemen ardından görülen ve bazıları geçici olan ve gerekse sonradan ortaya çıkan göz hastalıkları ciddiye alınmalıdır. Yeni doğan bebekte çapaklanma olabilir, katarakt olabilir, göz enfeksiyonu ve hatta göz tansiyonu olabilir. Konuya bebeklerde çapaklanma ile başlayalım. Yeni doğan bebeklerin çoğunun gözünde çapaklanma görülebilir. Eğer gözde çapaklanma bebeğin henüz yeni doğduğu günlerde meydana geldiyse bunun nedeni muhtemelen doğum kanalından enfeksiyon kapmasıdır. Eğer çapaklanma bebek doğduktan bir hafta veya daha uzun süre sonra başladıysa bunun da iki nedeni olabilir. Birincisi bebeğin gözyaşı kanallarında tıkanıklık olabilir, ikincisi bebeğin gözü dışarıdan mikrop kapmış olabilir. Her iki durumda da bebeğin gözü tedavi edilmelidir. Asla çapaklanma geçsin diye beklenmemelidir. Zira geçen zaman içinde bebeğin göz kanalarının içindeki tıkanma daha da artacaktır. Çapaklanma olan bebeklere doktorlar genellikle antibiyotik damla veriyor. Bu damlayı kullanmaya başladığınızda çapaklanma geçiyor ve damlayı kestikten sonra yeniden başlamıyorsa, basit bir mikrop girmiştir ve hastalık sona ermiş demektir. Ancak antibiyotik kullandığınızda çapaklanma geçiyor ama damlayı bırakınca yeniden başlıyorsa muhtemelen bebeğin gözyaşı kanalı tıkalıdır ve gözyaşı kanalının açılması gerekiyordur. Bebeğin tıkalı gözyaşı kanalını açmak çok kötü, çok zor bir işlem değildir. Uzman kişilerce birkaç dakika içinde tıkalı yere gerekli sonda ile girilip, kanal açılır. Şayet bebek 6 aylıktan önce bu sorunu yaşıyorsa tıkalı gözyaşı kanalı genel anestezi olmadan açılabilir. Ancak 6 aylıktan büyük bebeklerde gözyaşı kanalındaki tıkanıklık, genel anestezi altında açılıyor.

İlgili Yazı  Bebeği memeden kesme yolları

Bir önceki yazımız olan Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır başlıklı makalemizde Bebeğin doyduğunu en iyi nasıl anlayabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.