Bebek & Çocuk Sağlığı

Çocuklarda beyin tümörü

Çocuklarda Beyin Tumörü[/caption] Çocuklarda en sık görülen kanserler arasında ikinci sırayı kan beyin tümörleri alıyor. Kan kanserinden sonra görülme sıklığı en fazla olan beyin tümörü, çocuklarımızın yaşamını tehdit ediyor. Beyin tümörlerinde de risk grubunda böbrek kisti veya karaciğer kisti gibi çeşitli kalıtsal hastalıkları olanlar, ailesinde kanserli birey bulunanlar, iyonize edici radyasyona maruz kalan kişiler yer alıyor. Çocuklarda beyin tümörünün belirtileri ise şöyle sıralanabilir: Sürekli baş ağrısı, kusma ve görmede sorunlar yaşama.

Örneğin çift görme, şaşılık, görme bozukluğu ve göz hareketlerinde bozukluklar… Derslerde başarısızlık, karakterde değişiklik, havale geçirme, bacak ve kollarda güçsüzlük, felç, bebek yaşlardakilerde huzursuz olma durumu, bıngıldıkta kabarıklık, baş çevresinde büyüme, gelişmede gerilik, kafasını bir yana eğit tutma hali, omirilik tümörlerinde bel ve sırtta ağrı, bacak ve kolda felç… Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi beyin tümöründe de erken tanı ve tedavi iyileşme sürecini hızlandırıyor. Çocuğunuzda veya bebeğinizde yukarıda sayılan belirtileri görüyorsanız vakit kaybetmeden hastaneye gidin ve doktorunuzun isteği ile MR ve bilgisayarlı tomografi çektirin. Beyin tümörü tedavisi çeşitli şekillerde oluyor. Bunlardan biri ameliyat. Bütün beyin tümörü ameliyatlarında hasta olan kişiye kalıcı hasar vermeden zararlı kitlenin mümkün olduğunca çıkarılması hedefleniyor. Bir başka tedavi yöntemi radyoterapi… Bu yöntem ışınlara duyarlı olan tümörler için uygulanıyor. Gerek baş ve gerekse bel suyuna yayılma ihtimali bulunan tümörlerde bel bölgesine de bu tedavi uygulanıyor. Beyin tümörlerinde bir diğer tedavi yöntemi ise kemoterapi… Bu yöntem de ilaç tedavisine duyarlı tümörler için ve üç yaşın altında olan (ışın tedavisi zarar verebileceğinden) çocuklara uygulanıyor. Bütün bu tedavi yöntemleri beyin tümörü olan kişinin yaşı ve tümörün cinsi göz önünde bulundurularak uygulanıyor.

İlgili Yazı  Gebelik Yorgunluğu İle Savaşmanın Yolları

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer başlıklı makalemizde anne sütü bebekte gaz sancısı yapar mı ve gaz sancısı kaç aylıkken geçer hakkında bilgiler verilmektedir.