Bebek & Çocuk Sağlığı

Çocuğumun burnu kanıyor

Oğlumun burnu kanıyor veya kızımın burnu kanıyor diyen anne babalarla çok sık karşılaşırız. Çoğu kez önemsiz gibi gözükmesine rağmen çocuklarda burun kanaması her anne babayı endişelendirir, korkutur. Çocukluk dönemindeki hemen herkesin herhangi bir nedenle burnu kanamıştır. Ama bazı çocuklarda burun kanaması daha sık yaşanan bir sorundur. Peki çocukların burnu neden kanar. Yani çocuklarda burun kanamasının nedeni ne olabilir. Uzmanlara göre bunun pek çok nedeni var. Çocuklarda burun kanamasının en çok bilinen nedenleri ise şöyle sıralanabilir: Geçmek bilmeyen alerjik nezle, burun kanamasına yol açabilir. Çocuk üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, bu sırada burun mukozası tahriş olabilir ve kanama meydana gelebilir Bilhassa kaloriferlerin yandığı sıcak ortamlarda var olan hava kurur. Kuru hava çocuğun burnundaki mukozayı da kurutur ve tahriş nedeniyle kanama olabilir. Yapılacak en iyi şey serum fizyolojik damla ile burnun kuruluğunu önlemek, mümkünse çocuğun yattığı odaya buhar makinesi koymak. Bir başka etkili yöntem ise burun içine çok az vazelin sürmektir. Bazı çocukların burunlarını karıştırmak gibi alışkanlıkları vardır. Zaten burun kanamalarına da en fazla bu durum neden olur. Çocuğu bu alışkanlığından vazgeçirmek gerekir. Nadiren de görülse kan hastalıkları ile pıhtılaşma bozukluğu da burun kanamasına neden olur. Şayet çocuğun böylesine önemli bir hastalığı varsa sadece burnu kanamaz. Örneğin dişetlerinde de kanama olur. Vücudunda bir yer kesildiğinde kanama uzun süre devam eder veya çocuğun vücudunda basit bir darbede bile hemen morarma olur. Çocuğunuzda böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız derhal hastaneye gidin. Burun kanamasına neden olan bir başka şey ise özellikle küçük çocukların burunlarına yabancı cisim sokmalarıdır. Çocuklar burunlarına en çok boncuk ve kuruyemiş sokarlar. Şayet çocuğunuzun burun deliklerinden birinde kötü kokan bir akıntı ve kanama varsa, burnun içinde yabancı cisim olduğunu düşünebilirsiniz. Bunu önlemenin en iyi yolu, küçük cisimleri onların erişemeyeceği yerlere koymak.

İlgili Yazı  İnmeyen testis

Çocuğun burnu kanadığında ne yapılmalı? Burun kanaması, çocukluk yaşlarda en sık görülen sorunlardan biri demiştik. Hemen her çocuğun başına gelen burun kanaması karşısında öncelikle anne ve babanın soğukkanlılığını yitirmeden olaya müdahale etmeleri gerekiyor. Anne soğukkanlı olmazsa, burnu kanayan çocuk daha da korkacaktır. Çocuğunuzu sakinleştirerek işe başlayın ve yüzünü yıkayın. Burnu kanayan çocuğun başını hafifçe öne doğru eğerek, burnunun ucunu (burun kemiğinin hemen altındaki yumuşak bölgeye) baş ve işaret parmağınızın arasına alarak iyice bastırmaya başlayın. Burun kanadığında genellikle baş arkaya eğilir. Bu doğru değil. Zira arkaya eğit pozisyonda kan mideye gideceğinden çocuğun midesi bulanacaktır ve kusmasına neden olacaktır. Bu durum kanamayı daha da arttırabilir. Doğrusu başı hafifçe öne eğmektir. Yaklaşık 5 dakika burnun ucuna basmaya devam edin. Ardından kanamanın sürüp sürmediğine bakın. Eğer kanama devam ediyorsa aynı uygulamayı sürdürün. Bu sırada kanayan burnun üzerine buz torbası koyabilirsiniz. Kanama kesildikten sonra birkaç saat çocuğun burnunu sümkürmemesi gerekiyor. Şayet çocuğunuzun burnu sık sık kanıyor ve kanamalar bu müdahaleye rağmen uzun sürüyorsa, çocukta bu sırada baş dönmesiyle sararma meydana geliyorsa mutlaka bir çocuk hekimine başvurun. Çocuk doktoru sizden çeşitli testler isteyebilir, çocuğunuzu bir kulak burun boğaz doktoruna sevk edebilir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer başlıklı makalemizde anne sütü bebekte gaz sancısı yapar mı ve gaz sancısı kaç aylıkken geçer hakkında bilgiler verilmektedir.