Bebek & Çocuk Eğitimi

Çizgi filmlerin zararları nelerdir?

Çocukları erken yaşta tv ile tanıştırmak, çocuklara yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir. Çocuğu oyalamak için, ya da yemek yemesi için televizyon karşısına oturtmak, ileri yaşlarda çocukta ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Yaşamın ilk aylarında televizyon karşısına oturtulan çocuklar, özellikle hızlı akıp giden görüntüleri algılamakta yetersiz kalıyor. Çocukta yetersizlik hissi oluşmaya başlıyor. Çocuk kendisini dış dünyaya kapatıp, sosyal bir birey olmak yolunda geri kalıyor.

İki yaşına geldiği halde kelime hazinesi 10 geçmiyor. Bu nedenle çocuklara televizyonun ne amaçla kullanıldığını anlatmak son derece önemlidir. Çocuklar televizyonu iki amaç için kullanmalıdır. Eğitim ve eğlence. Ancak her ne amaç için kullanılırsa kullanılsın mutlaka çocuk televizyon izlerken bir sınır konulmalıdır.

Özellikle çizgi filmler; çocuklar için son derece tehlikelidir. Çocuk filmlerdeki kahramanları gerçek hayatla özdeşleştirmeye çalışır. Çizgi film kahramanlarının yaptıkları hareketleri uçmak, vurmak, gibi canlandırmaya çalışırlar. Çizgi film kahramanları gibi uçarak binadan aşağıya ineceklerini düşünürler. Düşündüklerini hayatlarında uygulamaya kalkarlar. Bu durum çocuk, soyutla somut kavramını ayırt edeceği 12 13 yaşına kadar sürer.

Çizgi filmin zararları nelerdir, çocuklar günde ne kadar çizgi film izlemelidir, konusunu konuşuyoruz. Anne baba çocuklarına izletecekleri filmler karşısında seçici olmalıdır. Çizgi filmlerde, insani duyguları pekiştiren yardımlaşma, paylaşma, sevgi, saygı, işbirliği, sorumluluk bilinci kazanmak gibi erdemlerin işlendiği filmler çocuklar için faydalıdır.

Ancak özellikle günümüzde, çizgi filmler hiçte masum değil. Araştırmalar göstermiştir ki, çizgi film izleyen çocuklarda saldırganlık eğilimleri artıyor. Yayınlamakta olan çizgi filmlerin birçoğunda canlandırılan kahramanların gerçekle uzaktan yakından alakası yok. Çizgi filmlerin çocuğa verdiği bir mesaj yok. Bırakın faydalı bir mesaj vermeyi, çocuklara bağımlılık kazandıran bu çizgi filmler çocukların beynini ele geçiriyor. Bu tehlikenin farkına vararak anne baba olarak bilinçli olmak zorundayız. Çocuklarımız neyi ne kadar izliyor, izlediği şeyden ne öğreniyor, neye hayranlık duyuyor?

İlgili Yazı  Tuvalet eğitimi

Aşağıdaki resimde gördüğünüzü siz de çocuğa katliamı sevdirecek bir durum olarak değerlendirebilirsiniz. Anlaşmazlık durumunda barışçıl olup uzlaşmak yerine kaba kuvvet kullanarak şiddetle haklı çıkmaya çalışmak gibi kötü huylar bu ve benzeri bilinç altına yerleşen karikatür ve çizgi filmlerden kaynaklanabilir.

Çocuklar hayran oldukları film kahramanları taklit etmekte ustalaşıyorlar. Hayranlık duydukları kahramanlar gibi giyiniyor, onların dinledikleri müzikleri dinliyor. Adeta onların yaşamını kendi yaşam tarzı haline getirmeye çalışıyor.

Bir önceki yazımız olan Eğitici oyuncakların çocuk gelişimine etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.